Książki w wersji elektronicznej czy papierowe?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hanka

Czytano: 488 razy | Kategoria: Literatura i poezja | Ilość słów: 272 | Data: Fri, 18 Nov 2011 | 7 komentarzy

Książki w różnej formie istnieją w życiu i kulturze człowieka od dawna. Ich ewolucja związana jest z postępem technologicznym, najpierw rozwojem druku, potem nowoczesnych technologii i sposobów przepływu informacji. Pojawia się więc pytanie, które książki mają rację bytu – elektroniczne czy tradycyjne?

Większość z pewnością odpowie, że tradycyjne, wskazując tym samym na liczne wady książek elektronicznych, między innymi obowiązek posiadania sprzętu, który takie książki otworzy. Znajdą się też tacy, którzy stwierdzą, że czytanie ebooków na ekranie komputera męczy oczy – będzie to oczywiście prawdą, zwłaszcza, że monitory posiadają ekran LCD emitujący światło, które jest przyczyną zmęczenia. Jednak pojawienie się czytników książek elektronicznych, które mają specjalny ekran oparty na technologii e-papieru, czyli taki, który oczu nie męczy. Ich cena wciąż jest dość wysoka, jednak ich pojawienie się pozwoliło na upowszechnienie książek elektronicznych zarówno wśród czytelników, jak i wydawców, którzy chętniej je wydają. Zaletą książek elektronicznych jest fakt, że nic nie ważą – nie ma więc problemów z tym, żeby zabrać ze sobą całą biblioteczkę w jednym, poręcznym urządzeniu.

Co w takim razie z książkami tradycyjnymi? Niektórzy wieszczyli jej koniec wraz z pojawieniem się telewizji, potem internetu, teraz rozpowszechnienia ebooków. Ich zaletą jest materialna postać – nie potrzeba żadnego urządzenia do ich odczytu. Wydają się też trwalsze, aniżeli ebooki – trudniej je zniszczyć, czy zgubić. Dla niektórych wciąż ważny jest też szelest i zapach tradycyjnego papieru.

Które książki są więc lepsze? Odpowiedź brzmi – żadne. Śmiało można natomiast powiedzieć, że każdy czyta to, co lubi. Właściwie nie powinna liczyć się forma, a sam fakt, zwłaszcza, jeśli porówna się statystyki instytucji zajmujących badaniem poziomu czytelnictwa.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl