Kremacje coraz popularniejsze w Polsce

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Admin

Czytano: 447 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 333 | Data: Mon, 8 Oct 2012 | 10 komentarzy

Chociaż w Polsce przede wszystkim, gdy chodzi o pochówek, wybierana jest jego tradycyjna forma, to jednak trzeba wskazać, że w ostatnim czasie wzrasta też liczba kremacji.

U naszych sąsiadów, na przykład w Czechach czy też w Niemczech są one bardziej popularne niż u nas i odbywa się tam więcej tego rodzaju pochowków, dlatego też tam także zakłady pogrzebowe oferują o wiele bardziej rozbudowane usługi z tym związane. W Polsce nie wszystkie zakłady się tym zajmują, ale ich liczba też cały czas rośnie, dlatego też ze znalezieniem odpowiedniej firmy raczej nie powinno być problemów, gdy chodzi o kremacje. Wrocław, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Częstochowa, Bytom to tylko niektóre miasta oferujące tego rodzaju usługi, a liczba zakładów z piecami kremacyjnymi cały czas się zwiększa.

Dlaczego kremacje są takie popularne? Przede wszystkim trzeba wskazać, że tradycyjne formy pochówku generują o wiele większe koszty oraz często dla różnych osób więcej problemów. Kremacja jest bardziej ekologiczna, poza tym dla wielu osób sam tradycyjny pochówek nie jest odpowiadającą im formą pożegnania, dlatego zalecają oni swoim bliskim, aby decydowali się właśnie na to, aby przeprowadzić kremację. Niestety, kwestie prawne w tym przypadku nie są jeszcze w Polsce uregulowane, na przykład rozsypywanie prochów jest nielegalne i nie można przechowywać urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu.

Wiele osób nie stosuje się jednak do zaleceń tych przepisów, dlatego też w najbliższym czasie jest konieczna ich zmiana, aby rodziny miały większą swobodę przy dysponowaniu prochami bliskich, którzy wolą kremacje. Wrocław, Katowice, Warszawa, Kraków i wiele innych miast ma do dyspozycji na cmentarzach specjalne miejsca – nisze urnowe, gdzie można umieszczać urny, często też wkładane są one do grobowców rodzinnych. Statystyki wskazują zatem na o wiele większe zainteresowanie Polaków kremacjami i coraz więcej zakładów pogrzebowych oferuje też tego rodzaju usługi, zatem tradycyjne formy pochówku nie są już jedyną możliwością.

 
Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl