Kremacja w Polsce

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 602 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 390 | Data: Fri, 7 Dec 2012 | 10 komentarzy

Kremacja staje się coraz popularniejszym sposobem postępowania z ciałami zmarłych, wciąż jednak nie gasną spekulację odnośnie zasadności tej metody. Wiele konserwatystów nie dopuszcza takiej formy pochówku, a polski episkopat jawnie zaleca tradycyjne chowanie ciał. Jakie są poglądy odnośnie kremacji w Polsce?

Kościół otwarcie wyznaje niechęć wobec kremacji. Uznaje ją jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład, jeśli zgon nastąpił w odległym miejscu i spopielenie ciała umożliwi jego transport. Za normę uznaje jednak pochówek tradycyjny, argument, że Jezus Chrystus złożył swoje ciało w grobie, a to on jest wzorem dla wiernych. Kościół podkreśla także kulturowe zwyczaje, dotyczące czuwania i modlitwy przy ciele zmarłego. Zwyczaj kremacji ciała uznawany jest za praktyki pogańskie i niezgodne z naturalnymi zwyczajami. Jednak oficjalnie kościół toleruje (choć nie zaleca) kremację, co potwierdza dekret, wydany przez Stolicę Apostolską 7. Lipca 2010 roku.

Dokument ten ujednolica zasady obrzędu, jaki powinien towarzyszyć żegnaniu zmarłego, którego ciało będzie podane kremacji. Zaleca on, aby ostatnie pożegnanie i msza święta odbywały się jeszcze przed skremowaniem ciała. Pozostałe posługi kapłańskie dotyczą już złożenia spopielonego ciała na cmentarzu. Możliwość pożegnalnej mszy już po spopieleniu ciała dopuszczalna jest jedynie w wyjątkowych przypadkach. Kościół też nie uznaje rozsypywania prochów poza cmentarzami i pominięcie pochówku i zaznaczenia krzyżem miejsca spoczynku. Polskie prawo póki co także nie dopuszcza rozsypywania prochów czy przechowywania ich w domu.

Dlaczego ludzie wybierają kremację? Kremacja dla wielu ludzi jest bardziej estetyczną formą pożegnania ciała. Widok martwego ciała dla wielu osób jest przeżyciem traumatycznym i nie chcą, aby ich martwe ciało było oglądane po śmierci. Kremacja jest wiec dla wielu osób po prostu normmą. Kremacja zwłok we Wrocławiu (np. w domy pogrzebowym Styks) czy też w innych większych miastach stała się po prostu normalną praktyką. Poza walorem estetycznym, kremacja jest po prostu tańsza od tradycyjnego pochówku z trumną i solidnym nagrobkiem. Kremacja jest też coraz popularniejsza w innych krajach. Czesi tę formę pochówku stosują w 80% przypadków, Szwedzi w 70%,. Polacy także coraz ufniej odnoszą się do kremacji, czego dowodzi badanie CBOS, przeprowadzone w 2001 roku. Wówczas, aż 44% badanych pozytywnie wyrażało się o tej formie pochówku. Zwolennikami kremacji byli zazwyczaj młodzi, wykształceni ludzie, mieszkający w większych miastach. Największymi przeciwnikami kremacji okazali się rolnicy, emeryci i renciści.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl