Halloween

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Karolina

Czytano: 508 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 357 | Data: Mon, 22 Oct 2012 | 10 komentarzy

Halloween to wielkie święto celebrowane głównie w kulturze Amerykańskiej. Ostatnio coraz częściej także w Polsce można je odczuć. Obchodzone jest nocą 31 października (czyli noc przed dniem Wszystkich Świętych). W tym czasie, tysiące ludzi na całym świecie wychodzi z domów, by spędzić tą noc z rodziną i przyjaciółmi.

Historia
Nazwa Halloween wywodzi się od „All Hallows' Evening” lub „All Hallows' Eve” co oznacza przeddzień Wszystkich Świętych.  Święto wywodzi się z pogańskiego święta Samhain (wtedy to zaciera się granica między zaświatami, a światem ludzi żyjących. Co więcej, duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych) obchodzonego przez Celtów zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Wraz z szkockimi i irlandzkim emigrantami powędrowało ono za ocean, gdzie bardzo szybko się przyjęło i rozprzestrzeniło.


Stroje
W Halloween wszyscy się przebierają. Bez znaczenia czy są to dzieci, czy są to osoby dorosłe. Bez kostiumu Halloween nie jest Halloweenem. Motywów przewodnich może być mnóstwo (duchy, wampiry, mumie, diabły czy czarownice). Ważne, by przebranie było mroczne i przerażające. Im straszniejsze, tym lepiej.

Dekoracje
Dekoracje na Halloween to niezwykle istotny element. Jest to niepowtarzalna okazja, by zamienić mieszkanie w pomieszczenie o mrocznym klimacie, niczym z horroru. Tematem przewodnim może być zamek wampirów czy ciemne lochy. W żadnej kreacji, nie powinno jednak zabraknąć najbardziej popularnego elementu tego święta – dyni.  Z dyni wycinane są lampiony, które są dużą częścią oświetlenia dekoracyjnego, które z kolei idealnie oddają charakter tajemniczości i niepewności.

Zabawy
Najbardziej znaną zabawą związaną ze świętem Halloween jest zabawa „cukierek lub psikus” (ang : trick or treat). Dzieci w przeróżnych (często strasznych przebraniach) chodzą z torebkami od domu domu mówiąc  „cukierek albo psikus”. Jeśli dana rodzina nie ma cukierków (lub innych słodyczy), co zresztą zdarza się niezwykle rzadko, dostaje od dzieci psikusa.

Inną zabawą jest łowienie jabłek (ang : apple bobbing), która polega na wyłowieniu przy pomocy zębów jabłka pływającego w misce. Jeśli zostanie ono wyłowione bez żadnych uszkodzeń, będzie to oznaczało radość oraz szczęście w nadchodzącym roku.

Halloween, mimo iż ma naturę mrocznego klimatu jest doskonałą zabawą celebrowaną przez coraz większą liczbę ludzi. Warto dać się ponieść tej nocy, gdyż taka okazja zdarza się tylko raz do roku.

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl