Funeralna moda na kicz

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 580 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 329 | Data: Wed, 26 Sep 2012 | 10 komentarzy

Funeralny kicz osiągnął apogeum i można mieć nadzieję, że nie będzie już gorzej. Obchody Święta Zmarłych coraz częściej odbywają się w duchu wszechobecnego kiczu. Śmierć jest więc współcześnie polem, na którym głęboka egzystencjalna refleksja ociera się o skrajne wydanie kiczu.

Ciekawe jest to, że tak głębokie zjawisko, jakim jest śmierć, zyskuje tak kiczowatą oprawę. Na polskich cmentarzach, obok morza smutku i egzystencjalnych refleksji, płynie głęboka rzeka kiczu. Z roku na rok przybywa kolorowych i rozkiczowaczonych do granic możliwości „dekoracji” nagrobków. Przeglądając to, co oferują przycmentarne sklepiki, widać wszechobecność plastiku, bezguścia i elementów, które w żaden sposób nie wpisują się w pojęcie estetyki. Jak to się stało, że głębie śmierci ozdobiliśmy takimi kiczowatymi potworkami?


Pojedynek na znicze. Święto zmarłych jest najlepszym momentem by zobaczyć ducha kiczu na własne oczy. Odwiedzający cmentarze, coraz częściej mamy do czynienia ze swoistym wyścigiem zniczowym. Wygrywa ten, kto będzie miał najwięcej kolorowych zniczy na nagrobku. Teoretycznie chodzi o pamięć o zmarłym, czego wyrazem jest zapalenie symbolicznej świeczki na grobie. W praktyce, zobaczyć można ludzi, którzy przychodzą na grób z całą siatką różnokolorowych zniczy. Dominuje wówczas zasada „im więcej, tym lepiej”. Nikt jednak wprost nie zapytał dla kogo jest lepiej? Korzystają na tym z pewnością firmy, które zajmują się dystrybucją zniczy. Czy jednak do podtrzymania pamięci potrzebny jest taki przepych?


Pamięć o zmarłym zostaje więc otoczona przedmiotami, których zmarły z pewnością by za życia nie przyjął nawet za darmo. Metafizyka, spojrzawszy na cmentarny plastikowy jarmark z pewnością przestraszy się i ucieknie w popłochu. To, co możemy zrobić, to zatrzymać się w tym szaleństwie i przypomnieć sobie błogosławiony umiar i zdrowy rozsądek. Pamięć możemy uczcić symbolicznie, bez konieczności kiczowatej otoczki. Z kiczu można zrezygnować także już na etapie organizacji pogrzebu i skupić się na pamięci o zmarłym, zamiast na zbędnych, kiczowatych dodatkach. Dobre zakłady pogrzebowe nie zarzucą nas lawiną kiczowatych dekoracji, ale podejdą do tematu z należyta powagą i z dostojnym umiarem.


Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl