Jerzy Stuhr w cytatach.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: piszącyzbiurka

Czytano: 436 razy | Kategoria: Film i kino | Ilość słów: 684 | Data: Wed, 20 Aug 2014 | 0 komentarzy

Kim w polskim kinie jest Jerzy Stuhr żadnemu kinomaniakowi przypominać nie trzeba. Słynie on głównie z ról komediowych oraz tekstów, które na zawsze wpisały się do mowy potocznej oraz historii polskiej kinematografii.

Wybitny aktor ma na swoim koncie wiele niezapomnianych bon motów. Jednym z najbardziej znanych jest kobieta mnie bije wypowiedziane podczas odgrywania roli Maksa w filmie "Seksmisja". Trafnie puentuje on też świat w 2044 nasza cywilizacja legła w gruzach, a tobie tylko dupy w głowie. Właściwie każdy Polak zna również idźmy na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja, a także Ja tu widzę niezły burdel!


Młodszym widzom Jerzy Stuhr zapadł w pamięci jako osoba podkładająca głos do postaci Osła w kultowym "Shreku". A jak zobaczysz długi tunel, to nie idź w stronę światła!, Ho, ho, ho… A jak, ty głupku? Gadam, latam – pełny serwis…! Latać każdy może… trochę lepiej, czasem trochę gorzej… Ale, niestety, ja mam talent! oraz Znasz kogoś, jak mu powiesz: „ej, chodźmy na kremówki”, to on powie „nie, dzięki stary, nie lubię kremówek”? Kremówki są pycha! (…) Kremówki to jedno z najlepszych ciastek, ja to wiem. Masz chusteczkę? Pociekło mi. Na samą myśl o kremówkach się ślinię. To kanon kultowych tekstów i odzywek związanych z tym filmem. Zabawnie podsumował swoja oślą popularność Stuhr - Kiedy piszą, że najlepszą moją rolą była rola Osiołka… To może przybić.


"Kiler" J. Machulskiego to z kolei odgrywanie Komisarza Ryby - Tu Ryba, wzywam cię akwarium znane będzie każdemu kinomaniakowi. Ty długo byłeś dobry, Kiler, ale wpadłeś. Bo ja byłem lepszy. Jakieś czterdzieści sześć razy lepszy. I dlatego do końca życia będziesz oglądał świat w kratkę. O! stanowiło zapowiedź osadzenia w więzieniu tytułowego, granego przez C. Pazurę, Kilera, a Co ty myślisz, cwaniaczku?! Że z piątego przykazania możesz sobie zrobić spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?! miało to uzasadniać.Nieco mniej osób kojarzy J. Stuhra z książek jakie opublikował. Warto zwrócić uwagę na "Tak sobie myślę" w której padają takie stwierdzenia jak ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszczaj się biegiem - jeden krok. To jest wiara. Mowa również o roli artysty i widza - Twórcza tęsknota dla artysty to również tęsknota za stanem bycia lepszym. Stan uniesienia się ponad małostkowości mego przyziemnego życia. I tutaj łączymy się z widzem, czytelnikiem, słuchaczem. Oni poprzez sztukę też tęsknią za światem piękniejszym, w ich życiu niedościgłym. Oczywiście ci, którzy mają tej tęsknoty potrzebę. Oba wskazują, iż aktor to nie tylko komik lubiący bawić publiczność ale także osoba zdolna do głębszej refleksji nad życiem.


Nie mniej ciekawie J. Stuhr zaprezentował się w udzielanych chętnie i często wywiadach (…) może ja w ogóle nie jestem uczuciowo przywiązany do moich ról? No, może trochę do tych, które pochodzą z niektórych moich filmów. Wiem, że zawsze najszybciej „wyczyszczam się”, ról komediowych, bo gdybym to wszystko pamiętał, to pewnie nie mógłbym dalej grać! Nie mam np. nic wspólnego z Seksmisją. No to trudno, ale ja z Maksiem już bardzo dawno nie mam nic wspólnego. Wyczyszczam się z ról automatycznie. O jego zdystansowaniu do komedii jako gatunku świadczy też wypowiedź - Rafa komedii polega na tym, że nie wiem, czy moje poczucie humoru współgra z dzisiejszym. Zgłębiam fenomen Stanisława Barei. Jego trzydziestoletnie filmy dalej śmieszą współczesne dzieciaki. Co je śmieszy? – pytam. Przecież to były kabaretowe skecze, a nie film.


Jerzy Stuhr to kopalnia cytatów oraz niebanalny życiorys. Chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Zajrzyj tutaj.

Podpis

Więcej info tutaj:

http://centrumpr.pl/artykul/jerzy-stuhr,60877.html


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl