Prawidłowo ułożone sztućce - ogólnie i szczególnie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pafnucy

Czytano: 458 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 322 | Data: Fri, 7 Nov 2014 | 0 komentarzy

Z prawidłowo ułożonymi sztućcami zetknąć się możemy w niektórych restauracjach, gdzie stoliki czekają na klientów z wyeksponowaną pełną zastawą stołową. Po odebraniu zamówienia kelner lub kelnerka zbierają te, które nie będą przydatne. Jak wygląda ułożenie sztućców na stole?

Że z prawej strony talerza mają być położone łyżka i nóż, a z lewej widelec, co jest powszechnie wiadome. Ale to nie wyczerpuje wszystkich sztućców, które podczas obiadu mogą zostać użyte. Odpuszczamy sobie tutaj takie przybory jak szczypce do krabów i inne wysoce wyspecjalizowane narzędzia kulinarnych tortur, a pozostaniemy przy standardowej zastawie stołowej.

Przed nami znajduje się zestaw talerzy z fantazyjnie złożoną serwetą. Po prawej stronie widzimy (kierując wzrok ku talerzowi) łyżkę, nóż do ryby i nóż do drugiego dania. Po lewej (od najbliższemu talerzowi) widelec zwykły  i widelec do ryby. Sztućce do ryb są potrzebne jedynie w przypadku tego rodzaju pożywienia, które jest pieczone lub gotowane w całości, bo do skonsumowania filetu rybnego wystarczy najzwyklejszy widelec, a użycie przy tej okazji noża będzie wg zasad savoir-vivre`u niestosowne.

Za talerzem z serwetą widzimy przygotowane sztućce deserowe – mały widelczyk i łyżeczkę. Położone są równolegle do siebie, ale naprzeciwlegle, wierzch łyżeczki sąsiaduje z rączką łyżeczki. Niekiedy ich kierunki są zamienione, co jest ewidentnym błędem, który łatwo można zauważyć. Czym należy się kierować w tym wypadku? Po jednej stronie talerza mamy przewagę widelców, po drugiej, prawej, leży łyżka. I to one wyznaczają kierunek sztućców do deseru.

Wyobraźmy sobie przesunięcie łyżki wokół talerza, tak aby zastąpiła miejsce sztućca deserowego za talerzem – jeśli leżąca za zastawą łyżeczka jest skierowana w lewą stronę – mamy do czynienia z prawidłowym ułożeniem. Podobnie z widelcem, który wyruszając z lewej strony talerza zaczyna go okrążać i zatrzymuje się za talerzem. Jeśli leżący na jego drodze widelczyk jest z kolei skierowany w prawo, wszystko jest ułożone zgodnie ze sztuką.Podpis

Jan Nowotarski


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl