Whisky na rynku alkoholi

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Marta

Czytano: 713 razy | Kategoria: Alkohole | Ilość słów: 292 | Data: Fri, 14 Sep 2012 | 10 komentarzy

Whisky podbija powoli polski rynek trunków. Niegdyś była mniej dostępna i dużo droższa, jednak po wstąpieniu do Unii Europejskiej i zmniejszeniu się ceł na alkohole, whisky stała się produktem bardziej dostępnym. Obecnie jej cena kształtuje się podobnie jak dobra wódka. Rynek whisky wzrasta rocznie o około 25%.

Pierwsze skojarzenie z whisky, to przede wszystkim Szkocja. To tam powstają znane na całym świecie marki Johnnie Walker, Ballantine’s i Chivas Regal. Whisky produkuje się również w Irlandii, skąd pochodzą Jameson i Bushmills oraz w USA,  gdzie wytwrza się Jacka Danielsa i Jim Beama. Warto dodać, że w obu tych krajach przyjęto pisownię whiskey, a nie whisky.

Rodzajem whisky, który w Polsce jest najbardziej popularny jest zdecydowanie whisky blended. W praktyce jest to mieszanina różnych rodzajów whisky. Dzięki temu trunek ma naprawdę szlachetny smak. Blended polecana jest dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym alkoholem.

Warto jest też wspomnieć o Burbonie - jest to amerykańska odmiana whisky otrzymywana z kukurydzy. Bourbon ma zdecydowanie słodszy smak, przez co ma wielu zwolenników. Największą część rynku zajmuje whisky standard. Ballantine’s  oraz Johnnie Walker to marki walczące od wielu lat o pierwsze miejsce na rynku. O klasę wyżej znajduje się tzw. whisky de luxe. Tu rywalizują ze sobą Johnnie Walker Black Label i Chivas Regal. Niższą półkę zajmują whisky ekonomiczne. Za przykład może posłużyć marka J&B, która jest promowana jako alkohol do drinków.

Nowością na rynku whisky jest wprowadzana przez firmę Stock : Gold Barrel i Blue Barrel. Jest to burbon produkowany w amerykańskim Kentucky, ale sam brand jest nowy i został wykreowany specjalnie na polski rynek przez Stock Polska.

Najlepszym okresem sprzedaży trunku jest czas świąt. Wtedy producenci wypuszczają na rynek wiele zestawów z gratisami, przede wszystkim są to oryginalne szklanki. Możemy spotkać się również ze specjalnymi opakowaniami, np. zamiast standardowego pudełka whisky zapakowana jest w ozdobną tubę.Podpis

Marta


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl