Kac - czym jest, jak mu zapobiec i jak go wyleczyć?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 666 razy | Kategoria: Alkohole | Ilość słów: 566 | Data: Mon, 31 Dec 2012 | 10 komentarzy

Niestety chyba każdy dorosły człowiek choć raz w swoim życiu doświadczył jak przykre potrafią być skutki alkoholowego szaleństwa. Kac to nic innego jak reakcja organizmu na zatrucie alkoholem. Jedynym skutecznym sposobem na jego uniknięcie jest ograniczenie ilości wypitego alkoholu. Niestety nie zawsze jest to łatwe lub możliwe.

Kac u każdego człowieka wygląda i objawia się inaczej. Można jednak wyszczególnić najpopularniejsze symptomy: mdłości, ból głowy, ogólne osłabienie i zmęczenie, odwodnienie, biegunki. Są to jednak tylko te objawy, które sami możemy zaobserwować. Wewnątrz naszego organizmu dzieją się o wiele poważniejsze i groźniejsze rzeczy. Wątroba, która jest narządem neutralizującym alkohol, ponosi największe obrażenia. Skóra również bierze udział w procesie usuwania alkoholu z organizmu, dlatego również i ona cierpi. Nudności są efektem nadmiaru kwasu w żołądku. Wolniejsza praca jelit skutkuje przykrymi wzdęciami i luźniejszym stolcem.

 

Po szalonej nocy, rano, część ludzi sięga po kawę, sądząc że pomoże stanąć na nogi i wrócić do formy. Nic bardziej mylnego. Kofeina zawarta w kawie tylko spotęguje nasze problemy. Jeśli na śniadanie zjemy pieczywo również nie dokonamy dobrego wyboru. Skrobia, cukry i węglowodany z chleba i bułek zwiększają kwasowość w żołądku. Aby właśnie tą kwasowość obniżyć, lepiej spożyć pieczone pomidory albo grzyby, które pomogą przez wytwarzanie zasad.

 

Przeczuwając, że czeka nas obficie zakrapiana impreza, należy się do niej odpowiednio przygotować, by następnego dnia uniknąć kaca. Warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, i już na kilka dni przez balangą pić codziennie ok. 1,5 – 2 litry niegazowanej wody. Przygotuje to organizm do przyjęcia sporej dawki alkoholu, a później pomoże w jego oczyszczeniu. Jeśli chcemy mieć pewność, że nie będziemy zaśmiecać naszego organizmu silnymi toksynami, zdecydujmy się na szlachetne i sprawdzone trunki – jak choćby wódkę Pan Tadeusz. Aby chronić wątrobę jedzmy winogrona, marchew, buraki i czosnek, a także pijmy herbatę z mleczu i włoskiego kopru. Picie alkoholu na pusty żołądek to nienajlepszy pomysł. Zanim zaczniemy pić zjedzmy pełny i obfity posiłek.

 

W trakcie imprezy również możemy zminimalizować negatywne skutki. Słodkie drinki, dzięki dużej zawartości cukru, o wiele szybciej się wchłaniają i wywołują stan upojenia. Słodycz pobudza i napędza nam apetyt na kolejne drinki, dlatego z pewnością wypijemy więcej. Żeby uniknąć odwodnienia pomiędzy kolejnymi porcjami alkoholu wypijajmy taką samą ilość wody. Przed położeniem się do łóżka znów wypijmy wodę, najlepiej tak dużo ile tylko możemy. Miejmy pełną szklankę koło łóżka, by zawsze móc zaczerpnąć łyka.

 

Następny dzień będzie ciężki. Nie należy wykonywać forsownych prac i się przemęczać. Trzeba dać swojemu organizmowi czas na regenerację. Można mu w tym pomóc dużo pijąc i jedząc lekkie śniadanie, np. musli z jogurtem lub mlekiem, świeżymi owocami, nasionami, pestkami i orzechami. W miarę możliwości wyjdźmy z domu na spacer, aby się dotlenić i poprawić krążenie. Nastrój może poprawić nam długa kąpiel z dodatkiem zapachowych olejków, lecz w nie za gorącej wodzie.

 

Nic jednak nie będzie dla strutego ciała tak dobre jak długi sen i ogromne ilości wypitej wody. Choć dobra zabawa niesie za sobą tak przykre konsekwencje jakim jest kac, to są sposoby aby go uniknąć lub znacznie zminimalizować. Stosowanie się do paru prostych reguł pozwoli uniknąć cierpień następnego dnia.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl