Lodówka - oszczędnie i praktycznie, poradnik

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 687 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 414 | Data: Tue, 25 Feb 2014 | 0 komentarzy

Wiele osób, kupujących po raz pierwszy lodówkę, bierze pod uwagę tylko dwa parametry: wygląd i cenę. Już po paru miesiącach może się okazać, że na ignorantów spadła kara: lodówka pobiera zbyt dużo prądu, jest niewygodna w użytkowaniu, albo co gorsza - zwyczajnie się zepsuła.

Jakie cechy tego podstawowego urządzenia warto rozważyć, dokonując zakupu?

 

Pobór energii

 

Unia Europejska ustaliła klasy energetyczne, obejmujące wszystkich producentów lodówek. Lista klas zaczyna się od A+++, a kończy na G. Klasa A odpowiada zużyciu energii na poziomie <55%, B: od 55% do 75% itd. Urządzenia o klasie G pochłaniają 150% energii. Plusy przy klasie A oznaczają natomiast mniejsze zużycie energii (1 plus odpowiada -10%). Choć oszczędności energetyczne w skali miesiąca nie wydają się zbyt duże, to w skali roku mogą być znaczne. Przykładowo, na przestrzeni roku różnica pomiędzy klasą A, a klasą B wynosi około 250 kWh.

Więcej informacji na stronie Euro.com.pl

 

Drzwi lodówki

 

Choć kierunek, w jakim otwierają się drzwi lodówki wydaje się szczegółem, to może okazać się kluczowy, jeśli chodzi o wygodny i ładny wystrój kuchni. Lodówka powinna otwierać się tak, by nie blokować dostępu ani do pomieszczenia, ani do szafek, zlewu czy piekarnika. Warto zorientować się, czy kupowany model posiada opcję zmiany kierunku otwierania drzwi.

 

Najczęściej spotykane są lodówki z drzwiami pojedynczymi - mają wtedy wbudowany zamrażalnik i cechują się niewielką pojemnością. Lodówki dwudrzwiowe podzielone są na chłodziarkę i zamrażalnik. Problemem może być ich ulokowanie w małej kuchni - są wyraźnie większe niż modele jednodrzwiowe. Ciekawe rozwiązanie, dobre w przypadku przestronnych kuchni, stanowią lodówki o drzwiach typu "side by side" - posiadają dużych rozmiarów chłodziarkę i zamrażalnik położone obok siebie, poziomo.

 

Głośność pracy

 

Z reguły lodówki, które podczas pracy wydają dźwięki na poziomie > 40 dB, można uznać za niekomfortowe. Warto przed zakupem dowiedzieć się, jak głośno pracuje lodówka, a także - z jaką częstotliwością. Częsta praca lodówki nie tylko może przeszkadzać (zwłaszcza w nocy), ale też świadczy o większym zapotrzebowaniu na prąd.

 

Kwestie dodatkowe

 

Kupując lodówkę warto zastanowić się, czy wybieramy model samodzielny czy też przeznaczony do zabudowania. Lodówki przystosowane do zabudowy sprawdzą się w kuchniach budowanych wedle określonego stylu, w których każdy element powinien pasować do jednolitej całości. Zaletą lodówek do zabudowy jest bez wątpienia większa estetyka: urządzenie takie nie rzuca się w oczy i ładnie komponuje się z całym pomieszczeniem.

 

 

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl