Karty graficzne w pigułce

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 466 razy | Kategoria: Sprzęt | Ilość słów: 369 | Data: Mon, 13 Jan 2014 | 0 komentarzy

W celu zwiększenia osiągnięć graficznych oraz ogólnej wizualnej wydajności sprzętu komputerowego warto przynajmniej raz na dwa lata zainwestować w kupno nowoczesnej karty graficznej.

Obecne możliwości jednostek centralnych komputera pozwalają na swobodą modernizację wyposażenia bez konieczności kupowania całości. Karty graficzne dzielą się na dwa rodzaje – są to zintegrowane z płytą główną komponenty stanowiące jej integralną część, w takim wypadku nie da się ich wymienić bez zmiany całej płyty, a co za tym idzie większości pobocznych akcesoriów. Drugim rodzajem są karty stand alone, które są podpinane pod płytę główną, co daje możliwość swobodnej ich wymiany o ile pozwala na to kompatybilność przyszłościowego nowszego modelu.

Zintegrowane karty graficzne występują głównie w urządzeniach przenośnych jak laptopy, notebooki, ultrabooki i tak dalej – moc graficzna nie jest tutaj zbyt dużym priorytetem gdyż urządzenia przenośne przeznaczone są z reguły do wykonywania prostych czynności pracowniczych, które nie wymagają dużych nakładów graficzny. Oczywiście zdarzają się wyjątki gdzie laptopy oraz inne urządzenia przenośne zaprojektowane zostały specjalnie z myślą o bardziej wymagających czynnościach jak na przykład gry komputerowe czy kompilowanie dużych plików w oparciu o zaawansowane programy graficzne. Karty graficzne bez względu na rodzaj sprzętu stanowią akcesorium, bez którego prawidłowa praca komputera – zarówno stacjonarnego jak i mobilnego nie byłaby możliwa.

Obecnie na rynku istnieje szerokie spektrum najróżniejszych modeli o zróżnicowanych osiągach. Przed zakupem jednostki centralnej lub modernizacji istniejącej warto odnieść się do zamieszczanych w sieci specjalistycznych testów wydajnościowych. Dzięki temu klient jest w stanie szybko oraz łatwo dostosować dany model karty do swoich indywidualnych preferencji oraz budżetu. Osiągi sprzętowe są w dużej mierze uzależnione od wydajności karty graficznej – ich cena może w skrajnych przypadkach osiągać nawet kilkutysięczne wartości. Jednak posiadanie najlepszego modelu na rynku wcale nie determinuje prawidłowej pracy komputera przed zakupem warto rozważyć, do czego sprzęt będzie głównie wykorzystywany, ponieważ zakup drogiego modelu karty, której możliwości nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jest krokiem nielogicznym i niepotrzebnie naraża klienta na straty materialne.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl