Dobra strona internetowa to podstawa - czym są metadane

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: outcom

Czytano: 379 razy | Kategoria: Pozycjonowanie i optymalizacja | Ilość słów: 573 | Data: Mon, 19 Nov 2012 | 10 komentarzy

Bez względu na to, czy sam projektujesz stronę, czy zlecasz to osobie z zewnątrz, są elementy, o których nie możesz zapomnieć. Metadane są jednym z nich.

thumb_zrzut1.jpgCzym są metadane?

Metadane najprościej opisać jako dane o danych. Prawidłowo zoptymalizowana strona powinna je zawierać. Występują one na każdej z podstron i są widoczne dla wyszukiwarki Google. Użytkownik internetu również ma do nich dostęp, poprzez kod źródłowy strony. 
Wśród metadanych wyróżnia się tzw. meta tag description (streszczenie zawartości podstrony), meta tag keywords (słowa kluczowe) oraz tytuł strony.

A teraz kolejno

  • Tytuł strony

Powinien być krótki, ale jednocześnie konkretny, do 10 słów. Tytuł to najważniejszy element - pojawia się w wynikach wyszukiwania, jest nagłówkiem na listach wyników. Tytuł powinien być związany bezpośrednio z działalnością firmy i zawierać słowa kluczowe. Zalecane jest wręcz, by fraza kluczowa zawarta była w 3 pierwszych słowach tytułu.     

  • Meta tag description - opis/streszczenie strony

Streszczenie ma być rzetelnym, konkretnym opisem danej podstrony. To najważniejsze informacje ujęte w kilku krótkich zdaniach.        
Opis strony zawsze musi być unikatowy. Nie powtarzaj go, nawet na podstronach, gdyż wygląda to źle. Nie ma przecież dwóch identycznych stron, więc ich opis również powinien się różnić. 

Pamiętaj, aby zawsze uzupełniać pole opisu. To tytuł pojawia się w wyszukiwarce, pod linkiem do strony, a jeśli go nie będzie, trafią tam pierwsze zdania strony. 
Opis powinien zawierać słowa kluczowe. Najlepiej, około 4-6, mogą się także powtórzyć (2-3 razy). Maksymalna długość streszczenia strony to 255 znaków.   

  • Meta tag keywords - słowa kluczowe

Są to bardzo istotne, z punktu widzenia twojej firmy, słowa lub wyrażenia, opisujące twoją stronę. Słowa kluczowe muszą występować w opisie strony, w tytule, ale także w głównej treści zamieszczonej na twojej stronie (najlepiej by znalazły się tam nawet kilkakrotnie).
Wyrażenia te muszą być odpowiednio szczegółowe i konkretne, wówczas lepiej pozycjonujesz się na tle konkurencji. Jeżeli oferujesz lokale w Łodzi, wybierz frazę – „lokale Łódź”, a nie „lokale”. Wyszukiwanie “lokale” jest na tyle ogólne, że trudno będzie znaleźć konkretnie twoją ofertę. 
Wypełniając formularz, nie powtarzaj słów kluczowych. Bardzo pomocne przy wyborze słów kluczowych będzie Google Adwords. Zaleca się, by używać 4-6 słów kluczowych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przy zamieszczaniu treści na stronach warto pamiętać także o narzędziach formatowania. Jeśli chcesz na coś zwrócić uwagę czytelnika, użyj pogrubienia czy kursywy. Taki tekst nawet się lepiej czyta.  
Linki - jak chcesz, to linkuj. Dlaczego nie? Pamiętaj jednak, aby takiego linka prawidłowo nazwać. Tekst zawarty w linku powinien także zawierać słowa kluczowe, na które pozycjonuje się twoja firma oraz powinien odsyłać do strony, którą pozycjonujesz.           

Czy należy uzupełniać metadane?

Oczywiście. Prawidłowo zoptymalizowana strona, to taka, która zawiera metadane. Są one bardzo ważne, jeżeli chcesz pozycjonować swoją stronę internetową i chcesz wypaść lepiej na tle konkurencji. Bez metadanych strona jest bezużyteczna. Jej potencjał jest bowiem nie w pełni wykorzystany.
Zapoznaj się także z artykułem “O czym należy pamiętać przy tworzeniu treści na stronę” Dowiesz się tam, na co należy zwrócić uwagę przy formatowaniu treści.

Warto zwrócić uwagę czy systemy do zarządzania treścią umożliwia uzupełnienie podanych danych. 

Podpis

Joanna Reich


Rating: 3.0

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl