Jak bezpiecznie kupować przez internet?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pisak

Czytano: 574 razy | Kategoria: Bezpieczeństwo w sieci | Ilość słów: 425 | Data: Mon, 27 Feb 2012 | 10 komentarzy

Kupowanie przez internet to w dzisiejszych czasach standard. Wszyscy znają portale aukcyjne, sklepy internetowe z towarami, które są najbardziej atrakcyjne lub strony, gdzie można dokonywać zakupów grupowych.

Problem nie tkwi już w tym, że internauci nie potrafią korzystać ze sklepów internetowych,a le w tym, że nie są świadomi jak dokonywać zakupu w bezpieczny sposób. Istnieje kilka prostych zasad, które uchronią nas przed nieuczciwymi sprzedawcami oraz hakerami.

 

Przede wszystkim powinno się zawierać transakcje ze znajomymi i sprawdzonymi sprzedawcami. Oczywiście, to bardzo idealistyczne podejście, to ile razy można kupować u tej samej osoby? Przeważnie sprzedawca jest nam zupełnie nieznany. Aby nie „nadziać się” na oszusta, najlepiej sprawdzić opinie innych internautów na jego temat. Jeśli już wcześniej podpadł komuś, to na pewno negatywny komentarz został wystawiony przez oszukanego klienta. Dla nas to sygnał, że nie powinniśmy ufać takiemu człowiekowi. Najbezpieczniejsze są sklepy o wypracowanej renomie. One nie mogą pozwolić sobie na wpadki. Takim przykładem jest sklep internetowy Leroy Merlin.

 

Płatność przez internet to kolejny element, na który trzeba uważać. Jeżeli przelewamy pieniądze zanim dostaniemy towar do ręki, to istniej możliwość, że nigdy nie zobaczymy zamówionej rzeczy. Dlatego bezpieczniejszym sposobem jest płacenie przy odbiorze produktu. Listonosz lub kurier, który doręcza paczkę pobiera opłatę. Przeważnie wynosi ona więcej niż w przypadku płacenia zaraz przy zamówieniu towaru, ale lepiej dołożyć parę groszy i nie martwić się o całą kwotę.

 

Bardzo ważne jest to, aby zapoznać się z regulaminem obowiązującym na danej stronie. Każda z nich może kierować się nieco innymi zasadami. Znajomość reguł bardzo przyda się w sytuacji, kiedy zajdzie potrzeba złożenia reklamacji lub zwrotu towaru. Przeważnie towar zakupiony przez internet można oddać w ciągu 10 dni od dnia zakupu, i to bez podawania przyczyny zwrotu.

 

Niestety, aukcje internetowe roją się od oszustów, którzy nie tylko próbują nabrać naiwnych kupujących, ale także wcisnąć im kradzione produkty. Z reguły, pracownicy serwisów zakupowych starają się tępić takich sprzedawców, ale nie mają szans na stuprocentową skuteczność. Dlatego szczególnie przy zakupie sprzętu AGD i RTV, telefonów, akcesoriów samochodowych i rowerów, należy zachować ostrożność żądać wydania paragonu oraz karty gwarancyjnej – to w przypadku sklepów internetowych. Natomiast jeśli kupujemy coś od osoby prywatnej, należy zwracać uwagę karty gwarancyjne oraz metki, bo podrobione ubrania, buty i torebki to prawdziwa plaga. Do często podrabianych rzeczy należą programy i gry komputerowe. Nie tylko sprzedawania, ale również nabywanie takich podróbek jest ścigane przez policję.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl