Polscy kolekcjonerzy miniaturowych wydań alkoholi

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Agnieszka W.

Czytano: 947 razy | Kategoria: Kolekcjonerstwo | Ilość słów: 365 | Data: Tue, 7 Feb 2012 | 10 komentarzy

Kolekcjonowanie miniaturowych wersji alkoholi, to pomysł który narodził się już dawno. Innowacją było jednak założenie w Polsce specjalnego stowarzyszenia, a dokładniej forum, o dość długiej, jednak konkretnej nazwie - Pierwsze Oficjalne Polskie Forum Minialkoholistów Maniaków.

Forum założono dokładnie 10 lutego 2006 roku, a inicjatorem był tu Arkadiusz Molęda – kolekcjoner z Oleśnicy. Okazało się, że sam pomysł Stowarzyszenia, to procedura bardzo trudna do przeprowadzenia, a w sytuacji, gdy jej członkowie rozproszeni się po całym kraju – praktycznie niemożliwa. Zaczęto więc organizować Zloty Kolekcjonerów.

Pierwszy zlot odbył się w roku 2008, a uczestniczyło w nim zaledwie siedemnastu kolekcjonerów. Jeszcze w tym samym roku zorganizowano zlot drugi, podczas którego przeprowadzono zebranie założycielskie Stowarzyszenia Kolekcjonerów Miniaturowych Buteleczek z Alkoholem. Zatwierdzono statut, wybrano odpowiednie organy, z prezesem został wybrany Łukasz Czajka. Tak, 16 października 2008 roku, do krakowskiego Sądu wpłynął wniosek o rejestrację stowarzyszenia.

Obecnie Stowarzyszenie liczy sobie stu sześćdziesięciu członków. Są nimi osoby, które kolekcjonują miniaturki butelek alkoholi od najdłużej piętnastu lat, a wśród nich przedstawiciele bardzo różnych zawodów.

Największą kolekcją pochwalić się może Wiesław Pabisiak z Poznania, który posiada około dwunastu tysięcy sztuk buteleczek z alkoholem. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o samą ilość. Ważniejsze jest to, jakiego rodzaju alkohole posiada się w kolekcji. Oczywiście największym uznaniem cieszą się miniaturowe wersje najlepszych whisky, których ceny wyraźnie wskazują na ich najwyższe miejsce w kolekcji.

Kolekcjonowanie kilku tysięcy, czy kilkunastu tysięcy buteleczek, nawet miniaturowych, może być problemem w samej kwestii ich przechowywania czy wyeksponowania, dlatego też kolekcjonerzy częściej stawiają tu jednak na jakość, a nie na samą ilość.

Inna opcją jest zdecydowanie się na kolekcjonowanie miniaturek z konkretnej kategorii. Przykładowo Tomasz Bartoszewski zbiera tylko polskie miniaturki, inni tylko miniaturki koniaków, whisky czy też innych alkoholi.

Wyszukując jak najtrudniej dostępne egzemplarze, kolekcjonerzy często dokonują zakupów przez internet, od ludzi czy producentów z zagranicy. Praktykowane są również wymiany pomiędzy kolekcjonerami, jeżeli ci posiadają na przykład dwa takie same egzemplarze. Najczęściej są to również osoby zamieszkujące na stałe w Czechach lub w Niemczech.

Ciekawe, czy owi kolekcjonerzy, są również koneserami samego smaku alkoholi, które zbierają?Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl