Opera „Carmen” na srebrnej monecie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Maciek Rokos

Czytano: 807 razy | Kategoria: Kolekcjonerstwo | Ilość słów: 308 | Data: Mon, 17 Jun 2013 | 10 komentarzy

Jeden z czołowych dystrybutorów monet i medali okolicznościowych w Polsce - firma Skarbnica Narodowa – zapewnia kolekcjonerom możliwość wejścia w posiadanie niezwykłej srebrnej monety przedstawiającej sceny ze słynnej opery „Carmen”, której premiera miała miejsce 3 marca 1875 roku w Paryżu.

Od tamtej pory dzieło to nieustannie gości na operowych scenach całego świata, a także doczekało się wielu interpretacji filmowych. Od czego jednak zaczęła się historia „Carmen”?

539610_moeda_1.jpg 

Historia dzieła

Autorem muzyki do tego dzieła jest francuski kompozytor Georges Bizet, natomiast tekst libretta został napisany przez Henri Meilhaca oraz Ludovica Halévy'ego. Operowe losy tytułowej Carmen zostały oparte o nowelę noszącą ten  sam tytuł a napisaną w 1845 roku przez dramaturga, historyka i pisarza, Prospera Mérimée. Co ciekawe, po śmierci Bizeta, która nastąpiła dokładnie trzy miesiące po premierze opery, w partyturze dokonane zostały zmiany, m. in. niektóre kwestie mówione zostały zastąpione recytatywami oraz wprowadzono wstawki baletowe w jednym z aktów. Dopiero ta poprawiona wersja spotkała się z uznaniem widowni i krytyków na całym świecie, podczas gdy wcześniejszy chłodny odbiór dzieła miał rzekomo przyspieszyć śmierć załamanego kompozytora.

 

Oryginalna moneta z Republiki Palau

Moneta upamiętniająca operę „Carmen”, której zakup umożliwia nam obecnie Skarbnica Narodowa, została wykonana z wykorzystaniem stempla lustrzanego oraz srebra próby 925/1000, co gwarantuje najlepszą jakość menniczą. Awers numizmatu zdobi herb Republiki Palau, wyspiarskiego państwa znajdującego się na Oceanie Spokojnym będącego emitentem monety. Natomiast na rewersie numizmatu znajdziemy kolorowe przedstawienia wizerunków Carmen oraz jej kochanka, a w tle ujrzymy z kolei scenę z ostatniego, IV aktu, w której zdesperowany Don Jose morduje ukochaną przy pomocy sztyletu.

 

Warto również wspomnieć o unikalnym kształcie, jaki ma omawiana moneta – w tym przypadku standardowy okręg został zastąpiony przez prostokąt o zaokrąglonych rogach i rozmiarach 31 x 41 mm. Ponadto każda z monet posiada dołączony oryginalny Certyfikat potwierdzający autentyczność oraz specjalne pudełko dla kolekcjonerów.Podpis

Maciek Rokos


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl