Jak zostać pilotem samolotu?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: denika

Czytano: 702 razy | Kategoria: Inne | Ilość słów: 281 | Data: Sun, 30 Sep 2012 | 10 komentarzy

Latanie samolotem jako pilot jest marzeniem wielu osób. Obecnie uzyskanie licencji lotniczej nie jest bardzo skomplikowane i właściwie nie ma ograniczeń, co do warunków jakie ma spełnić kursant.

Latanie samolotem jako pilot wymaga wielu godzin przygotowań i przejścia kursu teoretycznego, podczas którego uczeń dowiaduje się zagadnień z dziesięciu dziedzin związanych z lotnictwem - począwszy od prawa lotniczego, poprzez reakcje ludzkiego organizmu na przeciążenia, aż do budowy statków powietrznych oraz korespondencji i procedur lotniczych. Podczas kursu teoretycznego, który trwa ok. 100 godzin przyszli piloci dowiadują się także o zasadach pilotażu poszczególnych statków powietrznych.

Podstawowa licencja pilota samolotu to PPL(A) - uprawnia ona do pilotowania samolotów turystycznych, niezarobkowo, jednosilnikowych. W gruncie rzeczy dla większości osób, które chcą latać dla przyjemności taka licencja jest zupełnie wystarczająca - pozwala latać turystycznie  w ciągu dnia, przy dobrej widoczności i warunkach pogodowych.


Kurs na pilota składa się z dwóch części - teoretycznej, o której napisaliśmy powyżej oraz praktycznej. Praktyczna część szkolenia składa się z 45 godzin spędzonych w powietrzu z instruktorem. Takie są wymagania minimalne narzucone przez urząd lotnictwa. Jednak w praktyce kursanci często muszą dokupić kilka dodatkowych godzin w powietrzu, by naprać pewności w pilotowaniu i sterowaniu.

Część teoretyczna zakończona jest wewnętrznym egzaminem, w przypadku uzyskania 75% poprawnych odpowiedzi kursant może przystąpić do części praktycznej. Obie z nich finalnie kończą się egzaminem państwowym w urzędzie lotnictwa. Pozytywny wynik egzaminu skutkuje uzyskaniem licencji lotniczej.

Obecnie koszt licencji pilota to ok. 25 - 28 tys. złotych brutto i zawiera część teoretyczną oraz praktyczną. Każda dodatkowa godzina w powietrzu to koszt od ok. 450 zł do 600 zł w zależności od samolotu, na którym zdecydujemy się latać.

 

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl