Gitara klasyczna w pigułce

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 788 razy | Kategoria: Hobby | Ilość słów: 422 | Data: Thu, 28 Nov 2013 | 8 komentarzy

Gitary klasyczne zbudowane są z najwyższej jakości drewna, do których można zaliczyć świerk i cedr. Drewno tych drzew po odpowiednim wysuszeniu jest wyjątkowe.

Jest ono doskonałe pod względem sprężystości materiału oraz rezonansu, co niezwykle ważne jest w instrumentach strunowych. Początki gitary klasycznej sięgają aż do czasów średniowiecza, kiedy to pojawia się pierwsza wzmianka o gitarze w dziele pisanym.

Obecny znany nam kształt, jaki mają współczesne gitary, zawdzięczają one hiszpańskiemu lutnikowi, który poszerzył płytę rezonansową, tak aby dźwięk gitary był zdecydowanie silniejszy i miał bardziej różnorodną barwę. Ten współcześnie znany nam instrument znalazł swój początek w XIX wiecznej Hiszpanii, dzięki ówczesnemu miłośnikowi pięknego brzmienia gitarowego, którym był Antonio de Torres Jurado. Od tamtego czasu doświadczenia związane z ewolucją gitary barokowej zapoczątkowały powstanie również gitar akustycznych i elektrycznych. Warto dodać, że jeszcze na początku XX wieku gitary klasyczne miały montowane jelita zwierzęca jako struny. Obecnie używa się strun nylonowych, które szarpie się paznokciami lub kostką w zależności od rodzaju wykonywanej muzyki i potrzebnej siły dźwięku. Wirtuozi gitary najczęściej grają w pozycji siedzącej, która przy grze na gitarze klasycznej jest najwygodniejsza i nie obciąża aż tak bardzo kręgosłupa. Instrument ten z założenia nie był przeznaczony do gry w zespole, raczej skierowany był do prawdziwych miłośników dźwięków gitary - słuchaczy i wirtuozów - którzy potrafią docenić doskonałe brzmienie solo. Współcześnie można bez większych problemów pogłośnić poprzez odpowiednio użyte wzmacniacze nawet brzmienia gitary klasycznej na tyle, aby świetnie współistniała z zespołem, jednak nadal wielu miłośników stawia na czyste, naturalne tony wydobywane ze strun. Warto dodać, że gitara klasyczna miała moment największej swojej świetności w I połowie XIX wieku, kiedy to wirtuozi gitary podnosili rangę spotkań towarzyskich na salonach lub nawet grali kameralne koncerty, na które nigdy nie brakowało chętnych słuchaczy. Z czasem jednak gitara została zastąpiona przez fortepian i do głosu doszli znakomici pianiści.

Dźwięki gitary klasycznej zna z pewnością każdy miłośnik flamenco, gdzie doskonale słychać wybijany rytm poprzez gitarzystę. Połączenie muzyki, tańca i śpiewu pozwala przenieść się w inną rzeczywistość. Gitary klasyczne fascynują tym, że na sześciu strunach można zbudować tak niezwykłą przestrzeń, która porywa ludzi do tańca lub refleksji.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl