Dowiedz się jak w praktyce wykorzystać skale gitarowe!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: gamcod

Czytano: 641 razy | Kategoria: Hobby | Ilość słów: 529 | Data: Wed, 24 Apr 2013 | 10 komentarzy

Nie wiesz, jak zabrać się za skale gitarowe i jak je stosować w improwizacji? W tym krótkim poście zaprezentuję Ci w jaki sposób to zrobić i w praktyce zacząć używać (np. w improwizacji).

Skale gitarowe nie muszą być skomplikowane, ale musisz mieć właściwe podejście do ich uczenia się. Inaczej wszystko zacznie Ci się mylić i nic z tego nie wyjdzie...Co to takiego skale gitarowe i w jaki sposób pozytywnie wpłyną na Twoją grę?

Wiele osób zaczyna się uczyć skal na gitarę, a tak właściwie nie wiedzą ani czym one są, ani po co je znać.

Taka podstawowa definicja skali, to zbiór dźwięków, które pasują do konkretnego akordu. Dodam tylko, że nie jest to "naukowa" definicja, ale taka, która ma Ci pomóc zastosować skale gitarowe w praktyce.

Często konkretna skala będzie pasować do kilku chwytów, a nie tylko jednego. To wszystko jest zależne od tonacji (o tym nie będę pisał w tym poście, bo nie starczy miejsca).

W praktyce, o ile nie grasz muzyki bardziej złożonej harmonicznie (np. jazz), to jedna skala będzie pasować do całego utworu lub jego dużej części. W tym przypadku możemy popatrzeć na skalę jako zbiór dźwięków, które pasują do danego utworu/piosenki.


Oto najczęstsze błędy, jakie popełniają gitarzyści ucząc się skal i gam

Pierwszym z błędów jest uczenie się dużej ilości skal, kiedy tak właściwie nie umiesz w praktyce użyć żadnej z nich.

Nauczenie się skali to nie tylko opanowanie schematu na gryfie – tego to możesz nauczyć nawet małpę. Mam na myśli to, aby daną skalę na tyle przyswoić i osłuchać się z nią, że będziesz w stanie tworzyć z niej muzykę.

W jaki sposób to zrobić?

Kiedy wybierzesz skalę to naucz się jednego schematu na gryfie. Później zamiast przechodzić do innego bądź nawet kolejnej skali, musisz go przećwiczyć. Włącz podkład, który pasuje do tej skali i po prostu graj.

Na początku będzie to granie po omacku, ale po jakimś czasie zaczniesz się osłuchiwać z daną skalą i konkretnym schematem.

Kiedy już zacznie Ci w miarę iść, to czas nauczyć się innego schematu tej samej skali. I dla niego powtarzasz cały powyższy proces.

Tak samo robisz z pozostałymi schematami, do momentu, aż opanujesz jedną skalę na całym gryfie.

Wtedy czas na łączenie schematów – czyli granie używając 2 sąsiadujących ze sobą schematów.

W ten sposób poznane skale gitarowe mają sens i możesz je potem w praktyce wykorzystać. Myślę, że widzisz różnicę w tym podejściu, a popularnej praktyce.


Podsumowanie artykułu

Przesłaniem tego krótkiego artykułu ma być to, że skale gitarowe nie są i nie muszą być trudne, a bardzo się przydają.

Znając skale gitarowe masz możliwość improwizować bez grania nietrafionych dźwięków. tak więc zacznij teraz stosować przedstawiony proces i w krótkim czasie zobaczysz rezultaty, czego Ci szczerze życzę. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat nauki gry na gitarze, to zapraszam nastronę: www.chwycgryf.pl/skale-gitarowe/

Gitara w ręce i zacznij ćwiczyć skale gitarowe!

Podpis

Autor wpisu prowadzi bloga na temat nauki gry na gitarze.


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl