Gupik jako doskonała rybka na start akwarium

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Paq

Czytano: 642 razy | Kategoria: Akwarystyka | Ilość słów: 295 | Data: Mon, 9 Jul 2012 | 12 komentarzy

Gupik to jeden z najczęstszych mieszkańców domowych akwariów słodkowodnych. Należąca do gatunku piękniczkowatych rybka jest wdzięcznym i godnym polecenia towarzyszem właściwie w każdym biotopie.

W akwarystyce słodkowodnej gupik swoją popularność zyskał głównie dzięki niskim wymaganiom hodowlanym oraz niekonfliktowemu charakterowi. W środowisku naturalnym gupik występuje już na całym świecie, ponieważ był skutecznie introdukowany na większości kontynentów. Pierwotnie zasiedlał większość wód Ameryki Południowej, ale dziś można znaleźć go zarówno w Meksyku, jak i RPA czy Słowacji i Stanacj Zjednoczonych.

Gupiki zamieszkują różnorodne środowiska słodkowodne, a w tym chociażby stawy, zalewy, kanały, a także jeziora oraz wybrane zbiorniki słonawe, np. przybrzeżne wody przy ujściach rzek. Rybki te na ogół dobrze znoszą nawet duże wahania zasolenia i temperatury, chociaż w warunkach sztucznych (akwariach) woda powinna być utrzymywana na poziomie 24 -25 °C.

rybkaakwariowagupik.jpg

Osobniki z tego gatunku dorastają do ok. 6 cm (samce) oraz 4 cm (samice) długości i charakterystycznym dla niego jest wyraźny dymorfizm płciowy. Partnerzy są nieco smuklejsze od partnerek i wyróżniają się wydłużonymi płetwami grzbietowymi oraz ogonowymi. Samce wyróżniają się także jaskrawymi odmianami kolorystycznymi, podczas gdy samice są na ogół oliwkowego lub szarego ubarwienia.

Gupik nie stawia przed akwarystą wygórowanych wymagań hodowlanych. Do pielęgnacji tej rybki akwariowej wystarczy nawet niewielkie akwarium o pojemności na poziomie 25-30 l (1 samiec i 2 partnerki). Woda powinna być utrzymywana na poziomie ok. 7 pH i twardości mniejszej od 11°N. Do akwarium opcjonalnie można dodawać niewielkie ilości soli kuchennej (co jest wskazane podczas pielęgnacji innych gatunków, np. molinezji czarnej), chociaż nie jest to konieczne, a w niektórych przypadkach niewskazane. Na rynku dostępnych jest wiele odmian gupika i większość pochodzi z wielopokoleniowych, sztucznych hodowli, w których najczęściej nie utrzymuje się tego typu sposobów pielęgnacyjnych.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl