W jaki sposób wyeliminować odkształcenia spawalnicze?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 888 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 390 | Data: Fri, 28 Mar 2014 | 0 komentarzy

Z powodu niewłaściwego spawania powstają pewne skazy w tworzywie, które właściwie nie powinny się pojawiać. Takie błędy mają wpływ na jakość spawu i prace spawacza. Czym one są oraz w jaki sposób je zredukować?

Profesjonalnie nazywane są odkształceniami lub deformacjami spawalniczymi. Często tworzą się w wyniku niejednorodnego rozszerzania się i zmniejszania spoiny i również tworzywa podstawowego. Jednocześnie odkształcenia mogą powstać podczas samego cyklu ogrzewania czy też ochładzania miejsca złącza. Źródłem zazwyczaj są naprężenia, które tworzą się w wyniku zmiany objętości. Utworzenie się deformacji wzmacnia także spoina, która ściśnięta jest przez otaczające ją elementy stałe. Podczas eliminacji części otaczających, powstaje naprężenie. Samo usuwanie odkształceń jest bardzo drogą czynnością, a często nawet nie opłacalną, co nie zmienia faktu, że nie do wykonania.

W spawalnictwie możemy wyszczególnić kilka różnych typów deformacji, jednakże do często podawanych zaliczamy odkształcenia: wzdłużne, poprzeczne, kątowe, skręcenia i wygięcia. Co interesujące, wymienione wyżej deformacje spawania potrafią także pojawiać się razem. Wpływ na to ma wiele czynników, ale spawacze za najczęstsze obarczają stopień usztywnienia spoiny, własności cieplne oraz inne surowca rodzimego oraz precyzja przygotowania materiału.

Jak zostało wcześniej napisane, sam proces eliminacji odkształceń, nie jest nie do wykonania. Jednakże ze względu na jego koszty prościej jest mu przeciwdziałać, niż w przyszłości eliminować. Dlatego też wielu spawaczy tak mocno zwraca uwagę chociażby na objętość spoiny i liczbę jej warstw. W celu uniknięcia powstania deformacji spawalniczych, spora część zawodowców stosuje ściegi krokowe albo przerywane. Ich celem jest kładzenie krótkich spoin w przeciwnym kierunku. Aczkolwiek nawet najdrobniejsze czynności jak opracowanie odpowiedniej kolejności spawania i zmniejszenie jego czasu, mają ogromny wpływ na zaistnienie odkształceń.

Jeśli jednak deformacja spawaniasię pojawi, można ją trochę zminimalizować. W tym celu stosuje się prostowanie pod prasą, śrutowanie, młotkowanie pneumatyczne i stabilizację wibracyjną. Aczkolwiek są to prace czasochłonne i wymagające wprawy. Dodatkowo deformacje można zredukować za pomocą specjalnych wsporników i klinów. Elastyczne zaciski pomagają spawaczom w określeniu wymaganych odstępów jeszcze przed przystąpieniem do spawania. Jeżeli nie mamy pod ręką wspomnianych wyżej przyrządów, musimy zadowolić się ustaleniem odpowiedniej kolejności spawania oraz zastosować wstępne gięcia i wodę do chłodzenia.Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl