Transformatorowa, czy inwertorowa? Oto jest pytanie...

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 535 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 383 | Data: Mon, 13 Jan 2014 | 0 komentarzy

Powszechnym problemem początkujących spawaczy jest kupno pierwszej spawarki. Oczywiście można liczyć na obiektywne rady sprzedawcy lub kolegi z podwórka. Niemniej jednak sprzęty spawalnicze nie należą do tanich, w związku z czym przed ich zakupem warto gruntownie przemyśleć, gdzie będą wykorzystywane.

Zanim podejmiemy jakikolwiek wybór dotyczący zakupu spawarki warto zaznajomić się z niniejszym artykułem w celu zaczerpnięcia podstawowych informacji odnoszących się do kupna pierwszej amatorskiej spawarki. Na początek należy napisać, że spawarki ogólnie dzielimy na transformatorowe oraz inwertorowe. Pierwszy typ urządzeń do spawania służy do produkcji łuku elektrycznego przy pomocy którego można połączyć ze sobą metali żelaznych. Jak nazwa wskazuje sprzęty te wykorzystują do swojej pracy transformator. Za jego pomocą do spawarek dociera prąd, który ma duże natężenie ale niskie napięcie, w związku z tym spawarki te stosowane są w spawaniu metodą MIG/MAG i MMA.
Drugi rodzaj spawarek to spawarki inwertorowe. Nie stosują one żadnych dodatkowych urządzeń generujących prąd. Funkcjonują na zasadzie przetworzenia częstotliwości prądu pobieranego z sieci. Po zwyższeniu częstotliwości mają one możliwość uzyskać większą moc prądu przy jednoczesnym wykorzystaniu małych transformatorów. Dzięki takiej technologi urządzenia spawalnicze są dużo mniejsze i lżejsze, w porównaniu do spawarek transformatorowych. Sprzęty inwertorowe zazwyczaj wykorzystywane są do łączenia metodą TIG, aczkolwiek sprawdzają się również przy spawaniu metodą MMA

Posiadając początkową orientację o rodzajach spawarek, możemy ograniczyć obszar poszukiwań. Jednak pomimo tego w sprzedaży dostępna jest duża liczba urządzeń charakteryzujących się różną wielkością, mocą, parametrami oraz pomocniczymi opcjami. Uważam, że większą część pasjonatów spawania za priorytet, w czasie zakupu spawarki, stawia sobie niską cenę. Jest to bynajmniej dobre rozumowanie, ponieważ mało sensowne jest kupowanie sprzętu fachowego i drogiego, który będzie użyty raz na jakiś czas. Dlatego pasjonatom poleca się spawarki transformatorowe. Są one dużo prostsze w obsłudze i tańsze od urządzeń inwertorowych. Jednak ze względu na swoje spore wielkości, słabą sprawność i wysoki pobór prądu, często odrzucane są przez specjalistów.

Będąc amatorem spawania, który potrzebuje spawarki zaledwie do prac domowych i garażowych, optymalnym wyjściem będą spawarki transformatorowe. Niski koszt, nieskomplikowana budowa oraz minimalna wrażliwość na usterki zewnętrzne będzie musiała wystarczyć do hobbistycznych prac każdego spawacza.Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl