Spawanie pod wodą

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 633 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 340 | Data: Tue, 14 Jan 2014 | 0 komentarzy

Dzisiejsza technologia posunęła się w bardzo znaczący sposób. Nie sposób spostrzec coraz głośniej ogłaszanych w prasie nowinek technicznych. Wszak dopiero co wydawałoby się, że pod wodą nie można rozjarzyć iskry, a teraz...

Dotychczas spawano tylko i wyłącznie na powietrzu, w miejscu o niskiej wilgotności – w suchych warunkach. Jednakże sowieckie osiągnięcie zrewolucjonizowało gospodarkę i tym samym jej gałąź jaką jest spawalnictwo. Możliwe stało się spawanie w warunkach wodnych za pomocą wynalazku Konstantego Chrenowy, który uprościł remont okrętów i innych wojskowych obiektów wodnych. Z czasem urządzenia te zostały unowocześnione oraz rozpowszechnione również pośród zwykłych spawaczy. Dzięki spawarkom do pracy w wodzie wszelkie prace i naprawy konstrukcji żelaznych były usprawnione i tym samym poprawione.

Spawanie pod wodą jest raczej nową dziedziną w związku z tym duża część informacji na jej temat jest jeszcze niedostępna. Ale bazując na dostępnych treściach spawanie pod wodą można scharakteryzować w następujący sposób:

Łuk powstaje na skutek przepływającego prądu i parującej wody. Jednym z tradycyjnych sposobów spawania pod wodą jest pomalowanie elektrody bezbarwnym lakierem. W momencie zajarzenia się łuku trzeba, pod określonym kątem, dotknąć elektrodą o otulinę. W ten sposób tworzy się ścieg. Niezwykle istotne jest także zabezpieczenie spawu przed hartowaniem. Wówczas wielu fachowców zaleca wykorzystywanie elektrod niklowanych.

Czasami w literaturze możemy spotkać się także z innymi sposobami spawania pod wodą. Ciekawy jest patent opracowany w Instytucie Patona w Kijowie, w którym spawanie opiera się na drutach proszkowych. Tymczasem Japończycy opracowali sposób na odrywające się pęcherze i napływającą wodę w ich miejsce. Aby proces jarzenia się łuku nie był zakłócany, opracowano sposób na obcinanie owych pęcherzy przy pomocy strumieni wodnych lub szczotek drucianych umieszczonych wokół dyszy w spawaniu MAG. Także w Polsce stworzono nowe sposoby na zmodernizowane oraz ulepszone spawanie pod wodą. Na Akademii Górniczo-Hutniczej stworzono palnik z dodatkową dyszą wodną zawirowującą wodę. Proces działa na podstawie siły odśrodkowej, która odpycha otaczającą wodę czyniąc stabilną przestrzeń gazową.Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl