Plazma w spawalnictwie? Gdzie ją zastosować?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 446 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 320 | Data: Wed, 26 Feb 2014 | 0 komentarzy

Obecnie technologia bardzo sprawnie się rozwija, dlatego też niezwykle szybko zaczęły pojawiać się nowe produkty, których podstawowym celem jest ułatwienie pracy operatorom. Innowacyjne, duże maszyny wykorzystywane na placu budowy oraz znacznie mniejsze urządzenia podporządkowały sobie obecny świat.

Jest to coś zupełnie normalnego, że ludzie poszukują prostszych rozwiązań. Za pomocą współczesnej nauce i zastosowaniu zaawansowanych mechanizmów, manualna praca stała się znacznie lżejsza. Takie zjawisko widzimy w wielu gałęziach gospodarczych, w przemyśle oraz budownictwie. Pośród wielu różnych sprzętów oraz urządzeń zmiany widzimy również w spawalnictwie. Spawarka oraz przecinarka jest wynalazkiem trudnym w obsłudze. Wymagają od spawacza nie tylko dużych kompetencji, ale również użycia własnej siły. Dzięki zastosowaniu udogodnień technicznych, spawanie jest dużo łatwiejsze i mniej męczące.

Wśród nowszych rozwiązań stało się cięcie plazmowe, które w pracy stosuje łuk plazmowy. Swoje przeznaczenie odnalazło już w latach 50-tych ubiegłego wieku. Z upływem czasu wykorzystanie spawarki plazmowej stało się bardzo popularne, a w wielu branżach technologicznych znacznie wyprzedzało cięcie laserowe i gazowe. W swoim działaniu spawarki te wykorzystują gaz, który charakteryzuje się niezwykle dużą przewodnością cieplną. Dlatego też w cięciu plazmowym wykorzystuje się takie gazy jak azot, argon, tlen oraz wodór.

Podczas spawania plazmą spawarka pracuje w zbliżony sposób jak spawarka gazowa. Gaz w spawarkach plazmowych przepływa przez łuk elektryczny, później ulega jonizacji oraz zagęszczeniu mocy. W ten sposób tworzy się strumień plazmy, który trafia w metal. Bardzo duża temperatura oraz siła strumienia plazmy powoduje, że surowiec roztapia się oraz dodatkowo jest wydmuchiwany ze szczeliny.

Cięcie plazmowe często wykorzystywane jest tam, gdzie klasyczna spawarka może nie podołać. Często stosowane są do cięcia stali niskowęglowej i wysokostopowej, aluminium, miedzi i innych metali oraz ich stopów. Bardzo dużym plusem cięcia i spawania plazmowego jest możliwość wykorzystania takiej spawarki pod wodą. W ten sposób można obniżyć poziom hałasuPodpis

Nat@lia


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl