Metody MIG/MAG, MMA oraz TIG

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 572 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 312 | Data: Mon, 24 Mar 2014 | 0 komentarzy

Chciałbyś zająć się spawaniem, ale nie jesteś pewien, czy dasz sobie radę zapamiętać wszystkie niezbędne informacje A może potrzebujesz zespawać metalową konstrukcję i nie wiesz jaka metoda będzie najbardziej odpowiednia?

W niniejszym artykule możesz zaznajomić się z elementarnymi wiadomościami odnoszącymi się do różnych metod spawania.

Spawanie metodą MMA

Jest to spawanie łukowe, które wykorzystuje elektrodę otuloną. Spawanie MMA jest najstarszą i zarazem najbardziej wszechstronną metodą używaną w spawalnictwie. Elektroda otulona stworzona jest z metalowego rdzenia, dodatkowo pokryty jest sprasowaną otuliną. Tym, co wyróżnia tą metodę, jest zmniejszająca się elektroda. Dlatego też, w metodzie tej tak istotne są umiejętności spawacza. Musi on nieustannie przesuwać elektrodę w stronę spawanego elementu, żeby zachować stałą odległość między elektrodą, a jeziorkiem spawalniczym.

Spawanie metodą TIG

W procesie tym, aby wytworzyć łuk elektryczny, konieczna jest elektroda wolframowa w osłonie gazu obojętnego. Podczas procesu spawania, pomiędzy elektrodą nietopliwą i materiałem spawanym tworzy się łuk spawalniczy. Metoda TIG nie potrzebuje stosowania pomocniczego surowca, ponieważ jego funkcje spełnia przetopiony rowek spawalniczy. Jeśli jednak spawacz z takiego materiału korzysta, w jeziorku umieszczany jest ręcznie. To właśnie odróżnia metodę TIG od spawania MIG, gdzie stosuje się konkretny uchwyt spawalniczy. Podczas spawania TIG produkowany jest gaz ochronny, jest on chemicznie obojętny. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się argon lub hel. Ochrania on miejsce spawu i elektrodę przed utlenieniem, równocześnie nie mając żadnego wpływu na proces metalurgiczny.

Spawanie metodą MIG/MAG

Spawanie metodą MIG oraz MAG stosuje łuk elektryczny, który tworzy się między spawanym tworzywem i elektrodą topliwą. W tym wypadku elektrodę tą stanowi drut, który podawany jest w sposób ciągły. Dla zapobiegnięcia powstaniu zanieczyszczeń oraz zbyt szybkiego utwardzenia się metalu w łuku oraz jeziorku ciekłego metalu, chronione są one przy pomocy strumienia gazu osłonowego. W przypadku wykorzystywania metody MAG praktykuje się gaz chemicznie aktywny (dwutlenek węgla). Natomiast spawanie MIG wykorzystuje gaz chemicznie obojętny (argon, hel).Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl