Pogoda jest załamana

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 567 razy | Kategoria: Ekologia | Ilość słów: 337 | Data: Mon, 9 Jul 2012 | 10 komentarzy

Jeśli nasze samopoczucie zależne jest od pogody, to w kolejnych latach możemy liczyć na gigantyczne zmiany nastrojów i częste wybuchy agresji. Klimat zmienia się na naszych oczach, znacznie osłabiając nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wiele mówiono o ociepleniu klimatu o możliwych, czarnych scenariuszach, jednak wiele osób podchodziło do tego dość sceptycznie. Dzisiaj, nie trzeba mieć tytułu profesora, by zauważyć, że przyroda rzeczywiście zmienia swój tor. Globalne ocieplenie, zauważalne jest już nawet lokalnie. Zamiast liczyć na to, że aura się uspokoi, lepiej spojrzeć na to realnie i po prostu przygotować się na to, co nas czeka.

 

Pogoda, zmienną jest. W klimacie umiarkowanym zmiany pogody są naturalnym zjawiskiem. Jednak dzisejsza częstotliwość i natężenie tych zmian znacznie przekracz normę. Coraz wyraźniej widać zmiany, polegające na przesuwaniu zwrotnikowych stref temperatur. Tak więc, jeśli spełnią się przewidywania naukowców, w 2070 roku w Polsce będzie panował klimat podobny do tego, jaki jest obecnie we Włoszech, zaś Włochy będą zmagały się ze zwrotnikowymi upałami. Dzisiejsze tzw. załamania pogody są wynikiem zetknięcia arktycznego powietrza z gorącymi masami, jakie niegdyś do nas nie docierały.

 

Abonament na klęski. Naturalną konsekwencją zmian klimatu są gwałtowne i silne zjawiska atmosferyczne. Nasze budownictwo i rozwiązania urbanistyczne nie są przystosowane do takich zadań. Powodzie, gwałtowne burze czy też trąby powietrzne – czy tego chcemy czy nie, są już stałą częścią naszego klimatu. Warto więc zabezpieczyć swój dom przed skutkami nawałnic, oraz unikać wychodzenia z domu, gdy zapowiadane są silne burze czy wichury. Od dawna wiadmo, że aby pokonać wroga, najpierw należy go oswoić.

 

W czasie deszczu, dzieci się nudzą, zwłaszcza jeśli pada on zimą, zastępując białego przyjaciela. Już dziś możemy mieć trudności w rozróżnieniu klimatu świąt wielkanocnych od bożonarodzeniowych. Miłośnicy białego szaleństwa powinni więc powoli żegnać się z ukochanym, białym towarzyszem szaleństw. Dobrym lekarstwem na pustkę sportową będzie zaangażowanie się w kolejny sport, który wykorzystuje nowe uwarunkowanie klimatyczne (sporty wodne, wykorzystujące siłę wiatru czy też ekstremalne ratownictwo górskie).Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl