Czy powinniśmy obawiać się wyrobów pcv?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marszym81

Czytano: 589 razy | Kategoria: Ekologia | Ilość słów: 347 | Data: Thu, 9 Aug 2012 | 9 komentarzy

Polichlorek winylu jest obecny w życiu codziennym od dziesiątek lat. Produkowany na masową skalę, towarzyszy nam niemal na każdym kroku. Historia tego tworzywa sztucznego sięga już ponad wieku.

Stanowi on jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych praktycznie w każdej branży. Jego głównym atutem jest niski koszt produkcji oraz uniwersalność, niezwykle szerokie zastosowanie. Na całym świecie wytwarza się corocznie ponad dwadzieścia milionów ton PCV. Nie pozostaje on całkiem obojętny dla zdrowia  człowieka, a przede wszystkim dla środowiska naturalnego, z uwagi na długi czas rozkładu.

Parapety wewnętrzne pcv, okna, drzwi i inne elemnty wyposażenia wnętrz to tylko kropla w morzu artykułów, których głównym budulcem jest polichlorek winylu. Polskie ministerstwo zdrowia, wobec wielu zgłaszanych mu wątpliwości, wyraziło nawet oficjalną opinię, dotyczącą stosowania wyrobów medycznych z pcv. Przytaczając ją w skrócie, należy podkreślić że władze odradzają nagłe wycofywanie z rynku tego rodzaju materiałów, ale zalecają jednocześnie stopniowe zastępowanie ich wyrobami pozbawionymi toksyn i ulegającymi szybszej, naturalnej degradacji. O ile więc pacjenci nie są szczególnie narażeni poprzez stosowaniu materiałów medycznych z pcv, to nieodpowiednie zagospodarowanie zużytych produktów, może rodzić w przyszłości spore problemy ze składowaniem.


Stopniowe odchodzenie od tworzyw sztucznych jest konieczne, ale może trwać nawet kilka pokoleń, przede wszystkim z czysto ekonomicznych powodów. Koszt wytworzenia materiałów z pcv jest bardzo niski i atrakcyjna cena utrzymuje się w sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony, co jakiś czas dochodzą do nas sygnały np. o wielokilometrowych wyspach z plastikowych śmieci, dryfujących na oceanie. Utylizacja i recykling produktów zawierających pcv wciąż jest niedoskonała, a w wielu biednych państwach wręcz nie istnieje. Czekamy więc na przełom w produkcji tanich materiałów użytkowych. Chodzą słuchy, że pałeczkę mogą przejąć niektóre odmiany grzybów, ale prace w tym zakresie są dalekie od etapu wdrażania nowych rozwiązań.

Małą próbkę artykułów zawierających polichlorek winylu, znajdziecie np. w serwisie jednego z oficjalnych polskich dostawców wyposażenia wnętrz pod adresem http://www.anpok.com.

Podpis

marszym81


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl