Co to właściwie jest spajanie?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 858 razy | Kategoria: Gospodarka | Ilość słów: 398 | Data: Wed, 8 Jan 2014 | 0 komentarzy

Jest bardzo dużo odrębnych gałęzi gospodarczych, z czego jedna jest niezwykle interesująca, ale również rozległa. Mowa tutaj naturalnie o budownictwie, a precyzyjnie uściślając – o spajaniu.

W ciągu życia z pewnością usłyszeliście parę określeń charakteryzujących proces spajania. Ale czy wiedzieliście, że cechują one inne efekty, a w połączeniu kreują jedno zagadnienie? Może na początek warto scharakteryzować, co to jest właściwie spajanie? Mianowicie, według wielu źródeł jest to nic innego jak proces łączenia ze sobą tworzyw. W jego wyniku otrzymane połączenie ma fizyczną ciągłość materiałową, co oznacza, że powstałe tworzywo zostało względnie trwale związane. W budownictwie można wyróżnić kilka technik spajania. Najbardziej znanymi, wśród nie tylko profesjonalistów ale również amatorów, jest zdecydowanie zgrzewanie, klejenie, spawanie oraz lutowanie. Niewielka ilość ludzi zdaje sobie sprawę zapewne, że do spajania można także zaliczyć taką czynność jaką jest napawanie. Przejdźmy więc do krótkiej charakterystyki wyżej wymienionych procesów.

Na początek wyjaśnijmy termin, który jest każdemu dobrze znany: spawanie. Jest to operacja, która cechuje się łączeniem elementów za pomocą ich rozgrzewania i topienia w miejscach złącza. Zazwyczaj w to miejsce dodaje się spoiwo, które utrwala ze sobą oba materiały. Tworzywa, które można zespawać utworzone są najczęściej z metalu, a części łączone nazywamy metalami rodzimymi. W spawaniu korzysta się z jeszcze jednego pojęcia - spoina. Jest to miejsce łączenia się elementów, na które składają się części metalu rodzimego i spoiwo.

Kolejną techniką spajania jest zgrzewanie, które jest bardzo podobne do spawania. Podczas tego procesu w miejscu łączenia, części metalowe są bardzo nagrzane, że w konsekwencji dochodzą do stanu plastycznego. Wówczas za pomocą siły są one łączone ze sobą. Przykładowo poprzez kucie, prasowanie albo zgniatanie ich. Zgrzewanie różni się od spawania tym, że w tym procesie nie wykorzystuje się pomocnego metalu - spoiwa.

Lutowanie jest procesem technologicznym, który podczas działania korzysta ze specjalnych stopów – lut. Mają one niższą temperaturę topnienia, w porównaniu z materiałem lutowanym. Ta technika spajania stosuje proces ścisłego przylegania ciekłego lutu do metalu lutowanego.

Ostatnim rodzajem jest napawanie, które wywodzi się od wszystkim znanego słowa – naprawiania. Jego działanie polega na nakładaniu warstwy ciekłego metalu na powierzchnię naprawianego elementu. W taki sposób zostają uzupełnione ubytki tworzywa.Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl