Bezpieczne spawanie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 500 razy | Kategoria: Budownictwo | Ilość słów: 399 | Data: Wed, 11 Dec 2013 | 0 komentarzy

W każdym miejscu możemy spotkać się z groźnymi sytuacjami oraz urządzeniami, które wpływają na nasze zdrowie. Zarówno w domu jak i w pracy należy być ostrożnym przy wykonywaniu określonych działań. Jednakże mając na uwadze względy prawne większą rozwagę przeważnie utrzymujemy w miejscu pracy.

Uzasadnione jest to prawami i zobowiązaniami pracujących i przełożonych określonych w rozmaitych regulaminach i ustawach. W każdej firmie określone są zasady i przepisy postępowania w pracy przy równoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa. Wszystkie te normy zatytułowane są jako BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy. Zagadnienie to dotyczy wytypowania czynności, które mają zapobiec ewentualnym zagrożeniom zdrowia oraz życia pracowników. Są to bardzo istotne i pożyteczne przepisy, bowiem dzięki nim wiele ludzi może wykonywać swój zawód bez strachu wystąpienia jakichkolwiek zagrożeń. Przestrzegania przez pracowników oraz pracodawców zasad BHP pilnuje Państwowa Inspekcja Pracy, czyli polski organ nadzoru oraz kontroli przestrzegania prawa pracy. To właśnie do niego pracownicy mogą zwracać zgłoszenia i donosy dotyczące nieprzestrzegania przepisów bezpieczeństwa.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów, jest praca spawacza. Cały czas obcuje on z rozgrzanymi materiałami oraz ogniem. Poza zagrożeniem związanym z poparzeniem, narażony jest także na utratę wzroku i słuchu oraz kłopoty z układem oddechowym. Dlatego też musi on zachowywać wyjątkową ostrożność podczas swojej pracy. Zasady BHP spawacza określają ochronę oczu przy pomocy specjalnych gogli i masek. Zdecydowana większość z tych elementów ochrania również drogi oddechowe, i co może wydawać się zaskakujące, układ pokarmowy spawaczy. Wdychanie oparów ulatniających się w czasie procesu spawania może doprowadzić do poważnego zatrucia, którego symptomy podobne są do grypy. Nie tylko głowa jest narażona na niebezpieczeństwo. Przepisy BHP definiują także ubranie robocze spawaczy. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie tylko dłonie powinny być dobrze osłonięte, ale również reszta ciała. Ciekły metal może przepalić zwykły materiał i w kontakcie ze skórą sprawić sporo bólu.

Nie tylko skóra wymaga zabezpieczenia, ale także pomieszczenie, w którym dokonujemy procesu spawania. Ważne jest żeby miejsce to było dobrze wentylowane i szkodliwe opary nie utrzymywały się w powietrzu. Niemniej jednak przepisy BHP dodają żeby dana wentylacja nie była zbyt intensywna, gdyż silny podmuch może zwrócić iskry spawalnicze w stronę łatwopalnych elementów. Sytuacja ta może doprowadzić do podpalenia, które w bardzo szybkim czasie powiększą się.Podpis

Natali@


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl