Kto wypłaci nam odszkodowanie z OC?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Agnieszka W.

Czytano: 633 razy | Kategoria: Ubezpieczenia | Ilość słów: 385 | Data: Fri, 15 Jun 2012 | 8 komentarzy

W sytuacji kolizji, osoba poszkodowana zobowiązana jest zgłosić się po wypłatę odszkodowania do firmy ubezpieczającej sprawcę. Niebawem jednak, okazać się może, że poszkodowany będzie mógł wybrać, między ubezpieczycielem sprawcy, a swoim.

Nad takim to właśnie projektem pracuje obecnie Polska Izba Ubezpieczeń. Podkreśla jednak, że wdrożenie takich całkowicie nowych procedur nie jest wcale rzeczą prostą i z pewnością pochłonie ona sporo czasu.

Należy już na samym początku podkreślić, że plan możliwości wyboru ubezpieczyciela, będzie dotyczył tylko i wyłączenie ewentualności, gdy w czasie kolizji ucierpiały jedynie nasze pojazdy. W razie jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu, niezmiennie ubezpieczenie będzie od strony sprawcy wypadku.

Cały pomysł wydaje się więc niezbyt skomplikowany. Jak wspomniane zostało jednak powyżej, sam projekt i jego realizacja tak prostymi już nie są. Co stanowić może największa komplikację?

Chodzi przede wszystkim o to, że jeżeli odszkodowanie zostanie wypłacone nam przez firmę u której my opłacamy składki, wówczas będzie ona musiała rozliczyć się z z ubezpieczycielem osoby, która była sprawcą kolizji.

Wysoki poziom skomplikowania tego projektu potwierdza Katarzyna Grześkowiak, przewodnicząca komisji ubezpieczeń komunikacyjnych Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Rozpocząć będzie trzeba od zgromadzenia odpowiedniej liczby likwidatorów szkód, jak rownież samych środków, które przeznaczone będą na obsługę klientów, w razie ewentualności gdy klient zdecyduje się na naprawę szkód właśnie u swojego ubezpieczyciela.

Potrzebne będzie również opracowanie systemu, według którego prowadzone będą rozliczenia. Przedw wszytstkim zastanowić należy się, czy będzą to zwroty każdej wypłaconej kwoty czy też wrowadzi się ryczałt. Właśnie od tego wyboru, w dużym stopniu będzie zależne, czy cały projekt będzie atrakcyjny dla ubezpieczycieli czy też zupełnie odwrotnie.

Co już nikogo nie dziwi, do każdego tego rodzaju projektu potrzebny jest dedykowany system informatyczny, ktory zdecydowanie ułatwi wszelkiego rodzaju operacje. Jego stworzenie oraz wdrożenie również zajmie trochę czasu.

Dużym plusem jest to, że samym firmom ubezpieczeniowym podoba się ten plan i popierają go w stu procentach. Szczególnie zaś dopingują jego realizacji te towarzystwa, które postawiły na jakość swoich serwisów posprzedażowych.

Nam, klientom pozostaje więc czekać na to, jak cały projekt wejdzie w życie. Kiedy będziemy się mogli tego spodziewać? Niestety tego jeszcze nie wiadomo.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl