W jaki sposób przygotowujemy deklarację podatkową?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 369 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 321 | Data: Mon, 27 Jan 2014 | 0 komentarzy

Podatnicy, którzy przygotowują się do rozliczenia się z US-em zazwyczaj są uspakajani przez ekspertów. Osoby zawodowo zajmujące się prawem podatkowym utrzymują, że już od dawna nie stwarza ono większych powodów do obaw, a choć przepisy ciągle jeszcze należą do dość skomplikowanych, ich interpretacja jest na ogół jednoznaczna.

Powody do niepokoju ogranicza również świadomość tego, że z Urzędem Skarbowym można się rozliczać na wiele sposobów, a kartka papieru i kalkulator nie są już jedynymi sojusznikami podatnika.

Badania statystyczne potwierdzają, że osoby przygotowujące deklaracje PIT 2013 w zdecydowanej większości przypadków deklarują zaufanie do różnego rodzaju programów komputerowych opracowywanych w tym celu. Jeszcze kilka lat temu zalecano by im większą ostrożność i mniejsze zaufanie do nowych technologii, dziś jednak trudno się dziwić, że oprogramowanie podatkowe cieszy się tak dużym powodzeniem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że charakteryzuje się ono dużym stopniem profesjonalizmu. Najbardziej popularne programy opracowywane są przez znane podmioty zawodowo zajmujące się prawem podatkowym, przygotowanie niezawodnego rozwiązania staje się więc w takim przypadku zadaniem, któremu nie można nie sprostać. Na uwagę zasługuje również to, że specjalne oprogramowanie jest coraz prostsze. Pierwsze programy pozwalające na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym wymagały pewnego obeznania w świecie oprogramowania komputerowego, teraz jednak mogą korzystać z nich nawet te osoby, które zazwyczaj nie korzystają z możliwości stwarzanych przez sieć.

pinezki.jpg

Nie oznacza to jednak, że każdy, kto przystępuje do wypełniania deklaracji PIT natychmiast włącza komputer. Nie brakuje podatników, w przypadku których rozliczenie jest znacznie bardziej skomplikowane, prowadzą oni bowiem działalność gospodarcza, korzystają z wielu ulg podatkowych albo czerpią dochody z wielu źródeł. W takiej sytuacji niewskazane jest eksperymentowanie, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas to, że nie brakuje osób, które decydują się na korzystanie ze wsparcia profesjonalistów. Biura rachunkowe to miejsca, które zaczynają być oblegane przez klientów już na początku stycznia, w połowie kwietnia znalezienie ich pracowników mających wolne terminy jest zaś wyjątkowo trudne i często wiąże się ze sporymi kosztami.

Poczytaj więcej o rozliczeniu PIT 2013Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl