Problem z fakturą zaliczkową

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Krzycho1988

Czytano: 781 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 312 | Data: Mon, 12 Mar 2012 | 32 komentarzy

Faktura zaliczkowa jest dokumentem, który jest bardzo rzadko wystawiany. najczęściej sprzedawca wystawia pokwitowanie o wpłacie zaliczki na wewnętrznym dokumencie firmy. Czy dobrze robi?

Za pomocą Internetu można ściągnąć bardzo dużo przeróżnych dokumentów, które są pomocne w prowadzeniu firmy. Jeśli ktoś właśnie zaczyna swoją przygodę z własna firmą, to ma wiele pracy przed sobą. Na naukę nie ma zbyt wiele czasu, ponieważ już od samego początku trzeba należycie prowadzić całą księgowość.

Jeśli rozliczenia są na zasadzie ryczałtu, to sprawa jest bardzo prosta, ale jeśli w grę wchodzi VAT to sytuacja staje się bardziej skomplikowana. Niestety to właściciel odpowiada przed urzędem skarbowym, więc musi wiedzieć i znać się na przepisać. Jeśli jest laikiem w tematach księgowych, to należy zatrudnić księgową, która będzie wiedziała o rozliczeniach finansowych wszystko. Dlaczego?

Otóż samo wystawienie faktury nie jest niczym trudnym, jednak już rejestracja jej na odpowiednich kontach staje się bardziej skomplikowana. Komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do kasy firmy wpływa zaliczka na poczet usługi lub zakupu produkty. Jak ją rozliczyć? Na pewno musi zostać wystawiona faktura zaliczkowa na sumę, która została wpłacona. Należy także wiedzieć, że taka faktura nie jest wpisywana do rejestrów sprzedażowych. Jest ona wystawiana ze względu na obowiązek podatkowy. Trzeba po prostu rozliczyć należny podatek lub go odliczyć, jeśli taki dokument znajduje się po stronie płatnika zaliczki.

Trzeba też wiedzieć, że na wystawienie dokumentu jest siedem dni. Na tym wystawianie się nie kończy. Kiedy płatnik zaliczki wpłaci pozostałą sumę przy odbiorze towaru, musi zostać wystawiona faktura VAT pomniejszona o kwotę zaliczki, oczywiście z informacją o wystawionej fakturze zaliczkowej wraz z podanym jej numerem i datą wystawienia. Sytuacja staje dużo prostsza, kiedy faktury zaliczkowe wystawiamy elektronicznie. Program sam wszystko wyliczy i stworzy dokument i faktury zaliczkowej i przy rozliczaniu końcowym fakturę vatowską. Podpis

Interesuję sie księgowością


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl