Jak dostarczyć zeznanie podatkowe do Urzędu Skarbowego?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 550 razy | Kategoria: Podatki | Ilość słów: 406 | Data: Mon, 27 Jan 2014 | 0 komentarzy

Podatnicy, którzy zebrali już stosowne dokumenty, a następnie przygotowali deklarację PIT 2013 muszą odpowiedzieć sobie na jeszcze jedno ważne pytanie, zanim będą mogli odetchnąć z ulgą w poczuciu dobrze wypełnionego obowiązku.

Pytanie do związane jest z tym, w jaki sposób dostarczyć deklarację do właściwego Urzędu Skarbowego, okazuje się bowiem, że prawodawca stwarza kilka możliwości, a skorzystanie z każdej z nich ma swoje plusy i minusy.

Przez lata decydowaliśmy się przede wszystkim na osobistą wizytę w Urzędzie Skarbowym, byliśmy bowiem przekonani o tym, że bystre oko urzędnika przyjmującego od nas deklarację jest w stanie dopatrzeć się ewentualnych błędów popełnionych przez nas. Niestety, za komfort ten niejednokrotnie musieliśmy płacić bardzo wysoką cenę. Im później się rozliczaliśmy, tym większe było prawdopodobieństwo tego, że nie będziemy jedynymi osobami pojawiającymi się w siedzibie urzędu, stanie w kolejkach nie nastrajało nas przy tym optymistycznie. Trudno było również dziwić się, że sami urzędnicy nie tryskali radością na nasz widok.

podatki3.jpg

Wiele osób decydowało się również na skorzystanie z usług Poczty Polskiej i przesłanie zeznania podatkowego listem poleconym. Kolejki na poczcie bywają znacznie krótsze niż te, z którymi w ostatnich dniach kwietnia mamy do czynienia w Urzędzie Skarbowym, a koszt wysłania listu jest nieduży. Choć jednak i ta możliwość kusi, nie jest wolna od wad. Podatnik nie musi obawiać się o to, że zeznanie podatkowe nie trafi do adresata, martwić może go jednak to, że nikt nie przyjrzy się mu krytycznie przed jego sprawdzeniem. Nawet najbardziej banalny błąd może pociągać poważne konsekwencje zwłaszcza, gdy list jest wysyłany tuż przed upływem ostatecznego terminu, w którym należy rozliczyć się z US, z możliwości tej korzystają więc przede wszystkim osoby przeświadczone o tym, że rozliczyły się prawidłowo.

Od kilku lat prawodawca dopuszcza jeszcze jedną możliwość – zeznanie podatkowe można dostarczać urzędnikom skarbowym wykorzystując w tym celu Internet. Początkowo niewiele osób decydowało się na taki krok obawiając się, że system zawiedzie w decydującym momencie, dziś jednak coraz rzadziej mamy tego rodzaju wątpliwości. Podatnik nie tylko nie musi wychodzić z domu, aby dopełnić niezbędnych formalności, ale również przez cały czas ma szansę na monitorowanie swojego zeznania podatkowego. Trudno zatem dziwić się, że coraz chętniej korzysta z tej opcji.

A może przyda Ci się program do PIT?Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl