Jak nauczyć dziecko oszczędzania pieniędzy?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pafnucy

Czytano: 483 razy | Kategoria: Niezależność finansowa | Ilość słów: 389 | Data: Mon, 22 Dec 2014 | 0 komentarzy

W czasach, kiedy nie możemy pozwolić sobie na wszystko, czego byśmy sobie życzyli, szczególnie przydatna jest umiejętność oszczędzania pieniędzy. Dzięki niej możemy zrealizować wakacyjny wyjazd czy zebrać kwotę pozwalającą na zakup samochodu. Tego typu plany i ich urzeczywistnienia powinny obserwować dzieci – dlaczego?

Młody człowiek uczy się przez naśladowanie. Jeśli za wzór obierze oboje rodziców, których postawy są dla niego odniesieniem do dorosłego życia, mamy dużą szansę wpoić naszemu dziecku pozytywne zachowania. Gorzej, jeśli wzoru będzie szukało ono poza domem i znajdzie go w gronie kolegów – tutaj nie będziemy mieli dużego wpływu na jego światopogląd, możemy też przespać moment, kiedy z wyrasta z wieku dziecięcego. Przyjmijmy jednak pozytywny rozwój wypadków – oto, co możemy zastosować, aby nauczyć naszą latorośl oszczędzania pieniędzy.

Nie warto spraw związanych z budżetem rodzinnym ukrywać przed dzieckiem. Niech ma świadomość, że tego typu sprawy omawia się wspólnie i tak też planuje przyszłe wydatki. To ważne, by kolejne zachcianki dziecka sytuować w kontekście rodzinnego budżetu. Oczywiście, że dobro najmniejszych jest najważniejsze i najpewniej kolejna zabawka zostanie kupiona przez rodziców, ale stan finansów rodzinnych to nie jest studnia bez dna i ważne, aby pociecha to wiedziała.

Wydatki i plany wyjazdowe, nawet tak odległe w czasie jak myśl o wakacjach w czasie zimy, niech są obecne w czasie rozmów na temat racjonalnego wydawania pieniędzy. Jeśli musimy zacisnąć pasa, niech dziecko wie, dlaczego tak się dzieje i dlaczego nie codziennie ma swoje ulubione przysmaki na deser, czy powodem będzie nagła utrata pracy przez jednego z rodziców, czy odłożenie większej sumy pieniędzy przed wzięciem kredytu mieszkaniowego, by przenieść się do większego lokum.

Do młodych osób swoją ofertę kierują tez banki, więcej o tym zagadnieniu tutaj. Konta dla niepełnoletnich co prawda uczą oszczędzania i kuszą comiesięcznym opracowaniem, ale idąca za tym w parze dostępność kart czy nawet naklejek płatniczych może skutecznie zniweczyć odłożoną sumę pieniędzy. We współczesnym świecie, gdzie pokus jest tak dużo, trudno jest zaoszczędzić, jeśli młoda osoba ma pod ręką klucz do sezamu, jakim jest obecnie Internet ze sklepami na całym świecie czynnymi 24 h/dobę. I tutaj konieczna będzie znowu dyskretna opieka rodzica i jego pomoc w utrzymaniu na wodzach chęci posiadania tego wszystkiego, czym dysponują rówieśnicy dziecka.Podpis

Wasz Musaszi


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl