Chcę uzyskać premię gwarancyjną – jak to zrobić?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 507 razy | Kategoria: Niezależność finansowa | Ilość słów: 370 | Data: Sun, 20 Jan 2013 | 10 komentarzy

W okresie PRL najbardziej popularną formą oszczędzania na wymarzone mieszkanie była książeczka mieszkaniowa. Ludzie z całej polski zakładali takie książeczki masowo. Mimo, że w rzeczywistości były one całkowicie nieudanym projektem, jeśli jesteśmy nadal ich posiadaczami możemy z nich jeszcze skorzystać.

Szacuje się, że w naszym kraju jest jeszcze około dwóch milionów takich książeczek mieszkaniowych. Oczywiście w większości przypadków nie będzie tam środków na zakup mieszkania, jednak mogą się tam znaleźć odpowiednie pieniądze na wyposażenie bądź też remont mieszkania. Szczególnie jeśli uda nam się skorzystać z tak zwanej premii gwarancyjnej, dzięki której likwidując książeczki otrzymamy zdecydowanie większe pieniądze. Czym w ogóle jest premia gwarancyjna? Jest to rekompensata z budżetu państwa, która ma sprawić, że osoby, które założyły książeczki mieszkaniowe nie stracą na nich. Jeśli nasza książeczka założona jest przed październikiem roku 1990 możemy z takiej premii skorzystać. Zdarza się, że dzięki niej środki jakie otrzymamy z książeczki wzrosną nawet o kilkaset procent. Warto więc dowiedzieć się jak uzyskać taką premię.

Sprawdzając datę założenia naszej książeczki będziemy już mogli określić czy przepisy o premii gwarancyjnej w ogóle nas dotyczą. Jeśli okaże się, że książeczka rzeczywiście założona jest przed październikiem roku 1990 będziemy mogli zapoznać się z przepisami, które mówią o premii gwarancyjnej. Walkę o własną premię gwarancyjną powinniśmy zacząć od wizyty w banku PKO BP, gdzie otrzymamy profesjonalna pomoc oraz statystykę tego jakie środki znajdują się na naszej książeczce i jaką premię możemy uzyskać. Jeśli będziemy zainteresowani likwidacją książeczki w celu podjęcia środków. Naszym obowiązkiem w tej sytuacji będzie przede wszystkim wykazanie, że premia zostanie przeznaczona na zakup mieszkania bądź też jego remont.

Również jeśli już takie czynności zostały wykonane możemy skorzystać z takiej premii. W takiej sytuacji koniecznie musimy jednak pamiętać o terminach. Maksimum 90 dni od podpisania umowy kupna mieszkania możemy zwrócić się o likwidację książeczki i premię gwarancyjną jaką zapewnia nam państwo. Widać więc wyraźnie, że jeśli nadal posiadamy książeczkę mieszkaniową warto po nią sięgnąć i wykorzystać możliwości jakie daje nam państwo w kwestii premii gwarancyjnej.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl