Ryczałt – ciekawa forma opodatkowania

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: TomaszJ

Czytano: 816 razy | Kategoria: Księgowość | Ilość słów: 430 | Data: Thu, 4 Oct 2012 | 28 komentarzy

Obok karty podatkowej ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania firm. Wydaje się, że ta forma najbardziej atrakcyjna będzie dla młodych przedsiębiorców, którzy zakładają swoją pierwszą firmę i chcą uprościć „papierkową” robotę.

 

Dzięki ryczałtowi nie musimy prowadzić Księgi Przychodów i Rozchodów, co oznacza, że znacznie ograniczymy ilość niezbędnych dla funkcjonowania firmy dokumentów. Wizja piętrzących się stosów ważnych pism i wyliczeń zostanie w tym wypadku trochę złagodzona na korzyść większej przejrzystości w zakresie opodatkowania. Otóż, podatek płacimy tylko od przychodów, a nie jak w przypadku KPiR – od dochodu (różnica przychodu i kosztów). Jednocześnie ryczałtem możemy także opodatkować przychody z najmu, podnajmu i dzierżawy rzeczy ruchomych, jeśli te należą do jednych ze składników majątku firmy, a uzyskiwane są w zakresie prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Nie każdy jednak może zostać ryczałtowcem. Jest kilka wytycznych, które określają, który podatnik może skorzystać z tej formy opodatkowania. Może nim być przedsiębiorca, który w roku poprzedzającym rok podatkowy, z tytułu działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie uzyskał dochód nie większy niż 150 tysięcy euro. Drugą możliwością jest podatnik, którego uzyskany przychód pochodził z działalności o statusie spółki, natomiast suma przychodów wszystkich wspólników nie przekroczyła również kwoty 150 tysięcy euro. Podatnik, który chce skorzystać z możliwości ryczałtu ewidencjonowanego powinien rozpocząć wykonywanie działalności w roku podatkowym, bez wcześniejszego korzystania z możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej (bez znaczenia jest wysokość przychodów).

Ponadto, należy pamiętać o kilku ważnych elementach, których niedopatrzenie może przysporzyć nam trochę niepotrzebnych kłopotów. Musimy wiedzieć, że jeśli rozpoczynamy działalność w trakcie roku roku jesteśmy w obowiązku zawiadomić nasz urząd skarbowy (właściwy dla naszego zamieszkania), że wybraliśmy formę opodatkowania ryczałtem. Musimy zawiadomić urząd najpóźniej 1 dzień przed rozpoczęciem działalności, ale nie później niż w dniu, w którym uzyskamy pierwszy przychód. Jeśli w danym roku przedsiębiorca, który jest na ryczałcie przekroczy dochód 150 tysięcy euro, od następnego roku musi wybrać opodatkowanie na zasadach ogólnych. Bieżący rok może jednak dokończyć jako ryczałtowiec. Jednocześnie, nie trzeba co roku informować urzędu skarbowego o opodatkowaniu w formie ryczałtu. Jeśli bowiem do 20 stycznia do urzędu nie wpłynie informacja o innej formie opodatkowania, urząd skarbowy stwierdzi, że nic się nie zmieniło i dalej obowiązuje ryczałt.  Podpis

TomaszJ


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl