Księgowanie faktury zaliczkowej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Krzycho1988

Czytano: 2886 razy | Kategoria: Księgowość | Ilość słów: 300 | Data: Mon, 12 Mar 2012 | 22 komentarzy

Do prawidłowego rozliczania firmy potrzebna jest wiedza, czasami bardzo duża. Kto się nie orientuje w temacie rachunków i faktur nie powinien się podejmować takiego zadania. Nawet jednoosobowa firma potrafi być bardzo trudna w prowadzeniu księgowości.

Samych faktur VAT jest kilka odmian. Jeśli klient przychodzi coś kupić to wystawiana jest zwykła faktura VAT, ale jeśli przychodzi i płaci tylko część pieniędzy to powinna być wystawiana faktura zaliczkowa, ale czy jest?

Najczęściej sprzedawcy rezygnują z takiej możliwości, ponieważ niesie to ze sobą trochę bardziej skomplikowane księgowanie dokumentu zaliczkowego. Faktura zaliczkowa nie jest wpisywana do rejestrów sprzedażowych po stronie sprzedawcy ani do rejestrów kosztowych. Jest ona wystawiana ze względu na powstały obowiązek podatkowy. Jedna strona, ta sprzedająca ma obowiązek się rozliczyć z podatku, ta kupująca może sobie ten podatek odliczyć.

Na tym zawiłości księgowe się nie kończą. Kiedy klient wpłaci pozostałą sumę, trzeba mu wystawić fakturę vatowską, wersję podstawową, na której należy umieścić informacje o fakturze zaliczkowej. Faktura VAT musi zostać pomniejszona o wartość faktury zaliczkowej i powinna być wpisana do rejestrów sprzedażowych lub kosztowych w zależności od osób biorących udział w transakcji. Schemat faktury zaliczkowej jest taki sam jak faktury VAT. Musi posiadać datę wystawienia. Powinna być wystawiona w ciągu siedmiu dni od pobrania zaliczki. Na druku powinien być kolejny numer. Numeracja faktur zaliczkowych jest odrębna i nie może być połączona z numeracja faktur vatowskich. Nie może zabraknąć danych sprzedawcy i nabywcy, nazwy kupowanego towaru i wyliczeń związanych z wartościami netto i brutto.

Jak widać z powyższych jest trochę zamieszania z tymi fakturami zaliczkowymi. Nie ma się co dziwić, że przedsiębiorcy wolą wystawić dokument wewnętrzny na wpłaconą zaliczkę. Jest to opcja dużo łatwiejsza i przede wszystkim szybsza. Zamiast dwóch dokumentów, wystawia sie na koniec transakcji tylko jeden, czyli fakturę VAT. Podpis

http://monikakarasek.pl/


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl