Credit crusch, czyli co każdy przedsiębiorca powinien o nim wiedzieć

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: marcelsobieski

Czytano: 784 razy | Kategoria: Kredyty | Ilość słów: 382 | Data: Wed, 17 Jul 2013 | 10 komentarzy

Wkraczając w drugą dekadę XXI wieku, jak grom z jasnego nieba spadł na nas kryzys ekonomiczny. Spadek akcji, masowe zwolnienia, zła sytuacja finansowa przedsiębiorstw, która w wielu przypadkach zakończyła się upadłością, komunikowana jest nieprzerwanie od kilku lat w mediach.

Oddech wszechobecnego kryzysu ekonomicznego odczuwają także polscy przedsiębiorcy, którzy desperacko poszukują recepty na utrzymanie swojej firmy na powierzchni rynkowego morza.

Dla wielu przedsiębiorstw zaciągnięcie kredytu staje się niezbędnym krokiem w celu zapewnienia płynności finansowej firmy i wyprowadzenia jej ze złej kondycji. Jednak w okresie podwyższonej niepewności, która nierozerwalnie związana jest z kryzysem ekonomicznym, coraz częściej pojawiają się obawy o zamrożenie rynku kredytowego, które szerzej znane jest pod hasłem credit crunch.

Co to jest credit crunch?

Credit crunch w wolnym tłumaczeniu oznacza finansową zapaść. Zjawisko to w terminologii finansowej znane jest również pod hasłem credit squeeze i credit crisis. Mianem tym określa się sytuację ekonomiczną, w której kapitał inwestycyjny jest trudny do uzyskania. W praktyce oznacza to zmniejszenie ogólnej dostępności wszelkiego rodzaju kredytów lub nagłe zaostrzenie warunków wymaganych do ich uzyskania. 

Przyczyny credit crunch

Istnieje wiele powodów, dla których banki mogą wstrzymać lub spowolnić swoją działalność kredytową. Nieadekwatne informacje o kredytobiorcach do ich rzeczywistej sytuacji, spadek wartości zabezpieczeń stosowanych przez banki w celu zabezpieczenia kredytu, zmiany na rynku monetarnym czy kontrola kredytowa nałożona przez rząd, to najbardziej popularne przesłanki tytułowego zjawiska.

Kogo dotyczy credit crunch?

Zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, które zdecydowały ubiegać się o dodatkowy zastrzyk finansowy w postaci kredytu muszą liczyć się z działaniem credit crunch. Trudniejszy dostęp do kredytów oraz wyższa marża to symptomy, które mogą odczuć przede wszystkim przedsiębiorcy. Pomimo tego, że banki od kilku lat posiadają korzystniejsze oferty skierowane do przedsiębiorców, szczególnie tych zarządzających małymi i nowo powstałymi firmami, to mimo wszystko w obliczu credit crunch zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego może być nie lada wyzwaniem. 

Kredyt na hamulcu

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski wynika, że musimy  spodziewać się spadku łącznej wartości kredytów, chociaż nie oznacza to, że wszystkie produkty kredytowe odnotują jej obniżenie. W porównaniu do lat ubiegłych „szczególnie silnie zmniejszyły się przyrosty kredytów inwestycyjnych, a w podziale podmiotowym – kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw”.

 Podpis

Zapraszamy do pogłębienia wiedzy zawartej w artykule zapoznając się z materiałami dostępnymi na stronie kredyty inwestycyjne.


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl