Finansowanie firm krok po kroku

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 585 razy | Kategoria: Kredyty | Ilość słów: 406 | Data: Sat, 30 Nov 2013 | 0 komentarzy

Rozwój firmy – bez względu na jej wielkość, w sposób zrozumiały wymaga ciągłego i przede wszystkim przemyślanego inwestowania. Jest tylko jeden mały problem – rozwój kosztuje. W niektórych branżach nawet bardzo dużo.

W związku z tym właściciele i zarządy przedsiębiorstw są zmuszone stawić czoła tej kwestii i pozyskać niezbędne do realizacji celów rozwojowych środki. Jednym ze sprawdzonych sposobów na finansowanie firm są kredyty bankowe.

Podstawa rozwoju to inwestycje. Chodzi nie tylko o inwestowanie w nowoczesny sprzęt, urządzenia, aplikacje, oprogramowanie etc., ale także, a może przede wszystkim w swoich pracowników. Wszak to oni stanowią największy kapitał własny firm. Właśnie dlatego banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mniejszych, średnich i dużych firm, oferują im finansowanie w ramach przyznawanych kredytów. Często w wyniku dość elastycznych i indywidualnych ustaleń z danym podmiotem.

Pozyskiwanie kapitału, czyli o kredytach dla firm słów parę...

Zasada jest prosta – im wcześniejsza faza rozwoju firmy, tym trudniej o pozyskanie kapitału. Na polskim rynku przez wiele lat mieliśmy do czynienia z sytuacją, w której najtrudniej miały małe i średnie firmy. Trudność ta wynikała z tego, iż finansowanie poprzez kredyt inwestycyjny było oferowane zwłaszcza większym i lepiej rozwiniętym firmom. Wynikało to głównie ze zbyt dużego poziomu ryzyka, a w drugiej kolejność z braku odpowiednich zabezpieczeń kredytu. Dzisiejsze finansowanie przedsiębiorstw zmieniło się nieco na lepsze, ale nie znaczy to, że kredyty dla firm są na wyciągnięcie ręki.

Kredyty dla firm – najważniejsza forma pobudzania aktywności gospodarczej w Polsce

W gospodarce rynkowej rola kredytu dla firm jest ogromna. Pełni ona przede wszystkim zadanie polegające na bieżącym i ciągłym pobudzaniu aktywności gospodarczej. Szczególnie uwidacznia się to na tych rynkach, które nie zdołały jeszcze wykształcić stosunkowo aktywnego rynku obligacji korporacyjnych.

Wśród wszystkich podmiotów gospodarczy to właśnie kredyty stanowią największe i najbardziej dostępne źródło finansowania bieżącej i przyszłej działalności. Wynika to po pierwsze z tego, iż kredyty dla nowych firm są wysoce zrozumiałe dla samych przedsiębiorców, a po drugie z tego, że są ogólnie dostępne. Jeśli więc w kilku słowach spróbowalibyśmy określić czemu ma służyć przede wszystkim finansowanie firm, można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że służy ono intensyfikacji działalności inwestycyjnej, marketingowej lub sprzedażowej danego przedsiębiorstwa.Podpis

Robert Malanowski - szef redakcji kilku portali finansowych


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl