Jak realizować inwestycje w udziały spółek dywidendowych?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Ines Bernis

Czytano: 496 razy | Kategoria: Finanse i ekonomia | Ilość słów: 473 | Data: Mon, 4 Nov 2013 | 9 komentarzy

Pomimo spadku wartości akcji wielu spółek giełdowych przeważająca część inwestorów wciąż osiąga zadowalające zyski ze względu na regularnie wypłacane im dywidendy.

Nie każdy ma taki przywilej, ponieważ dotyczy on włącznie tych ludzi, którzy zdecydowali się za część swoich oszczędności zakupić akcje największych i najbardziej rozwiniętych przedsiębiorstw. Ich stopa zwrotu wbrew działaniom wywołanym przez kryzys gospodarczy osiąga nadal około siedmiu procent stopy zwrotu. Jest to wystarczająco dużo, aby czerpać radość z posiadanego zaplecza finansowego.

 

Decyzje dotyczące tego w jaki sposób podejmować inwestycje w udziały najbardziej dochodowych spółek wymagają w pierwszej kolejności rozsądku, a zarazem także podjęcia ryzyka. W dużej części jednak takiej odwagi brakuje nawet najbardziej doświadczonym graczom na giełdzie i to oni właśnie najczęściej zachowują ostrożność przy podejmowaniu takich decyzji. Istnieje jednak kilka sposobów, aby dobrać spółki w które zainwestujemy w taki sposób, aby móc zawsze liczyć na zadowalający nas zysk.

 

Jeśli chcemy metaforycznie zahaczyć się o bezpieczną przystań to jeszcze przed wyborem spółki, której akcje zakupimy należy precyzyjnie zaznajomić się z jej aktualną kondycją na rynku, historią wypłacanych dywidend oraz z jej prognozami na przyszłość. Pomimo tego, że spółki dywidendowe należą to tych najbardziej kontrowersyjnych, ponieważ w rzeczywistości gospodarują środkami, które mogłyby same zainwestować to są one nadal w kręgu zainteresowania przeważającej liczby inwestorów giełdowych. Firmy o silnej pozycji na Giełdzie Papierów Wartościowych są idealnym wyborem dla tych osób, które mają ochotę podjąć ryzyko związane z inwestycją, a ponadto oczekują większych zysków niż te choćby, które oferowane są z lokal bądź obligacji korporacyjnych, czy też obligacji Skarbu Państwa.

 

Stojąc przed wyborem docelowego przedsiębiorstwa najczęściej poleca się zakup udziałów tej firmy, która jest spółką bogatą. Jest to co prawda dosyć ogólnie pojęcie, natomiast bogactwo można w tym momencie interpretować jako zamiary inwestycyjne danej spółki, a niekoniecznie cenę jej akcji na giełdzie. Do zdecydowanych pionierów w tym zakresie należą takie przedsiębiorstwa jak: AC Autogaz, Forte, Śnieżka, KGHM, Hydrotor, Dębica, Impel czy PKO BP, choć to tylko niewielka część z tych, które są warte zainteresowania zarówno inwestorów zamożnych, jak i tych posiadających odrobinę mniejszej wysokości kapitał.

 

Możliwości dotyczących inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych jest sporo, a liczba spółek dywidendowych wciąż niewielka. Nie każdy wobec tego może stać się posiadaczem akcji takiego przedsiębiorstwa, jednakże każdy z nas może próbować swoich sił na giełdowym parkiecie. Po nabraniu nawet minimalnego doświadczenia jesteśmy w stanie zainwestować w spółki dywidendowe w taki sposób, aby szybko uzyskać zwrot finansowy.

 Podpis

Ines Bernis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl