Porady dla posiadaczy lokat

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 814 razy | Kategoria: Inwestowanie | Ilość słów: 403 | Data: Fri, 1 Feb 2013 | 25 komentarzy

Kim jest przeciętny posiadacz lokaty bankowej? A no nikim, kto znałby się na tematyce metod inwestycyjnych, a wręcz odwrotnie, ta forma oszczędzania jest skierowana do wszystkich i właśnie dlatego każdy zeń korzysta.

Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje kilka aspektów, o których wszyscy klienci banków winni wiedzieć, tym bardziej że chodzi tu wyłącznie o ich kapitał, a ten jest dziś naprawdę trudno pozyskać, więc szkoda byłoby nie korzystać z możliwości, jakie stawia przed nami prawo bankowe.

Jednym z najpowszechniejszych kłopotów, z którym możemy się zaś spotkać, jeśli chodzi o prowadzenie nadmienionego powyżej depozytu bankowego, jest szereg konsekwencji związanych z zerwaniem umowy. Ileż to razy bowiem słyszeliśmy, że ktoś wybrał dla siebie najlepsze lokaty, wpłacił nań kapitał i cieszy się jego pomnażaniem w oparciu o wysoki procent, a nawet już wybiera z internetowych ofert zakupy, które niedługo za ów zarobek nabędzie, a tu nagle pojawia się niespodziewana okoliczność, taka jak przykładowy wypadek samochodowy, przeciekający dach, choroba kogoś bliskiego, czy cokolwiek, co wymaga zerwania lokaty. Skutkiem tego zazwyczaj albo traci się wszystkie odsetki, albo ich większość, albo nawet płaci dodatkową karę, dlatego trzeba wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed takimi następstwami. I tak oto po pierwsze, dobrze jest wybierać oferty, których czas trwania nie jest zbyt długo, bo mniej odczujemy zakończenie umowy miesięcznej, aniżeli umowy dwuletniej. Po drugie, warto dokonać podziału kapitału, który dla nas pracuje, rozbijając go na dwa lub trzy rachunki, a po trzecie wreszcie, nawet najlepsze lokaty należy dokładnie rozpatrzeć na etapie podpisywania umowy, bo niejednokrotnie jest tak, że owa utrata odsetek klientów dziwi, podczas gdy nie sięgnęli oni nawet do zapisków w dokumentach.

Innym, ale równie istotnym zagadnieniem, jest też negocjowanie stopy procentowej w depozycie, które pomimo samych zalet, nie jest powszechnie praktykowane. Dlaczego? A no dlatego, że traktujemy banki jako instytucje święte i wydaje nam się, że przykładowe oprocentowanie lokat jest nie do ruszenia, podczas gdy duży kapitał oraz wygaśnięcie starej lokaty to doskonałe podwaliny do tego, aby przedłożyć instytucji o lepszych warunkach u konkurencji i tym podobnych. Jasne, nie ma gwarancji, iż coś zmienimy, ale wielu klientów, którzy współpracują z dzisiejszymi bankami, udowadnia, że i oprocentowanie lokat, i częstotliwość kapitalizacji nań odsetek, i wiele innych parametrów może zostać zmienionych.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu, sprawdź portal finansowy www.rankinglokat.netPodpis

Zenon Malicki


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl