Lokaty ziemskie - na czym polegają?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 685 razy | Kategoria: Inwestowanie | Ilość słów: 358 | Data: Mon, 15 Oct 2012 | 29 komentarzy

Rozwój rynku kapitałowego w naszym kraju sprawia, że chętniej poszukujemy nowych sposobów inwestowania. Korzystamy nie tylko z możliwości jakie daje nam rynek polski, ale także inwestujemy za granicą. Jednym z takich rozwiązań są lokaty ziemskie.

Jest to rodzaj inwestycji pozwalający nam na zainwestowanie pieniędzy w ziemię rolną, działki budowlane lub nieruchomości innego typu. Lokaty ziemskie są konstruowane w bardzo różny sposób. Część polega po prostu na zakupie działki lub części udziałów w gruncie i w przyszłości oczekiwanie na wzrost wartości nieruchomości i dodatkowe zyski. W innych przypadkach lokaty mogą wiązać się z zakupem nieruchomości za fragment ceny i spłacanie pozostałej części w postaci nieoprocentowanych lub nisko oprocentowanych raty.

Lokaty bywają również konstruowane w ten sposób, by klienci od razu mogli otrzymywać określone strumienie płatności. Niektóre firmy, oferują inwestorom określone rodzaje inwestycji trwające wskazany w umowie czas. Przykładowo: inwestycja w grunt rolny z przekształceniem go na działki budowlane może trwać 4 lata, a minimalna inwestycja każdego z inwestorów to sto tysięcy złotych. Cała strategia, w dużym skrócie, polega na zakupie bardzo dużej działki rolnej i sprzedanie jej (podzielonej) po przekształceniu na działki budowlane. Wszystko polega na technice „kupić tani hektar, sprzedać drogi metr”.

Tego typu inwestycje nie są oczywiście pozbawione ryzyka. W niesprzyjających warunkach rynkowych lokaty ziemskie mogą sprawić, że stracimy istotną część naszego kapitału. Nie są one również w żaden sposób gwarantowane, a jedynym zabezpieczeniem bywa umowa z firmą oferującą taki produkt.

Innym rodzajem lokat w nieruchomości, choć nie bezpośrednio lokat ziemskich, jest inwestowanie pieniędzy w gotowe pokoje hotelowe. Inwestor kupuje wybrany przez siebie pokój w hotelu, który jest wynajmowany klientom przez operatora danego budynku. W ten sposób zarabia deweloper – budujący hotel, operator – zarabiający część pieniędzy z opłat za korzystanie z pokoi, oraz oczywiście właściciel pokoju – który otrzymuje najczęściej kilkuprocentową stopę zwrotu. Czasem jest to nawet nieco ponad dziesięć procent w skali roku.

Lokaty ziemskie są więc bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych lokat bankowych. Mimo że są nieco bardziej ryzykowne to są w stanie zapewnić nam o wiele wyższe zyski. Podpis

Robert Malanowski


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl