Lokaty bankowe: co o nich wiemy?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 536 razy | Kategoria: Inwestowanie | Ilość słów: 309 | Data: Tue, 13 Nov 2012 | 28 komentarzy

Ekonomia, jako nauka, często kojarzy nam się z nużącymi lekcjami przedsiębiorczości, czy niezbyt ciekawymi wykładami o myśli ekonomicznej. Biorąc pod uwagę fakt, że ekonomia to nauka interdyscyplinarna, warto wiedzieć, jak ogromny wywiera wpływ na nasze obecne życie. Oferowanie lokaty bankowej, jest stosunkowo młodą propozycją.

Lokata bankowa to pewnego rodzaju konto, którego funkcjonowanie różni się od tradycyjnego rachunku rozliczeniowego. Zakładając lokaty bankowe, dokonujemy umowy z bankiem: my jako klienci wpłacamy określoną sumę, na wyznaczony przez bank czas. Spośród wielu propozycji, lokata zostaje wybierana przez nas, lecz oczywiście możemy sięgnąć porady wyspecjalizowanego doradcy. Oto, lokaty dzielimy na terminowe (krótkoterminowe, długoterminowe), odnawialne/nieodnawialne, lokaty a’vista, rentierskie, standardowe, czy lokaty strukturyzowane. Brzmi skomplikowanie?

Tradycyjna lokata bankowa (standardowa) to forma inwestowania swoich pieniędzy, zrealizowana poprzez podpisanie umowy stron (klient – bank). Lokując, czy tez deponując określoną kwotę, pod koniec umowy, bank wypłaca nam kapitał z naliczonymi odsetkami (gdyż to oprocentowanie lokat jest gwarantem zysku).

Rachunek oszczędnościowy z lokatą, to najprostsza definicja lokaty typu a’vista. Mówimy zatem o ty, że lokata a’vista to konto bieżące plus konto pomocnicze. Zwykle stopa procentowa jest niższa, jak w przypadku lokaty tradycyjnej. Zaletą lokaty tego typu jest możliwość wybierania i wpłacania środków w każdej chwili.

Strukturyzowane lokaty bankowe, to rodzaj lokat „mieszanych”. Strukturyzowane lokaty bankowe charakteryzują się dwoma podziałami: bezpieczne inwestowanie poprzez lokatę tradycyjną, czy obligacje oraz bardzo ryzykowne inwestowanie poprzez fundusze czy opcje. Dwie skrajności, tzw. struktury budują pojęcie lokaty strukturyzowanej. Oznacza to, że mamy szansę na osiągnięcie zysku, lecz również świadomość utraty całej inwestowanej kwoty.

Rentierskie lokaty bankowe to mało popularne lokaty, a szkoda, gdyż bardzo korzystne dla klienta. Zasada jest prosta: lokata jest otworzona i działa bez przerwy, to znaczy, gdy wpłacona zostaje dana kwota, klient ma stały dostęp do naliczanych odsetek. Operujemy samymi odsetkami, nie naruszając kapitału, czyli sumy wyjściowej. Rentierska lokata bankowa jest lokatą terminową.

Lokaty ranking - portal o finansach i oszczędzaniu

 

 Podpis

Robert Malanowski


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl