Jak oszczędzają Polacy - najpopularniejsze rodzaje lokat

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 610 razy | Kategoria: Inwestowanie | Ilość słów: 463 | Data: Tue, 5 Nov 2013 | 0 komentarzy

Lokata bankowa już od lat jest najpopularniejszą formą oszczędzania wybieraną przez dużą grupę klientów, jednak szeroka gama ofert proponowanych przez banki może potencjalnego deponenta przyprawić o prawdziwy ból głowy.

Aby wybór był jak najbardziej trafny, a nasze fundusze ulokowane tylko w najlepsze lokaty, warto dokładnie prześledzić rynek i dowiedzieć się co przedstawiają konkretne produkty oszczędnościowo-inwestycyjne i jakie są różnice między nimi.

Przede wszystkim warto znać pojęcie lokaty i czym się ona charakteryzuje. W dużym skrócie jest to całkowita odwrotność pożyczki, gdzie to klient "pożycza" bankowi pieniądze, a w zamian otrzymuje zysk w postaci odsetek przez cały okres trwania umowy i w wysokości ustalonej między stronami z założeniem, że jeśli deponent przedterminowo wycofa się z umowy, wówczas straci możliwość uzyskania jakiegokolwiek zarobku z tytułu odsetek, które przepadną. Oczywiście na wzrost oprocentowania ma wpływ długość trwania zobowiązania, zatem lokaty długoterminowe zawsze będą bardziej opłacalne i wyżej oprocentowane.

Ze względu na to, że wiele produktów oszczędnościowych posiada wiele cech wspólnych, warto dokonać odpowiedniego ich podziału. W zależności od długości trwania zobowiązania depozyty dzielimy na krótko i długoterminowe. W przypadku tych pierwszych mowa o produktach bankowych nie przekraczających jednego roku, a jako najczęściej występujące opcje spotyka się lokaty 3, 6, 9 i 12 miesięczne. Lokowanie kapitału długoterminowe wiąże się natomiast z inwestycją na przynajmniej 12 miesięcy do około 6 lat, gdyż rzadko trafiają się oferty dłuższe.

Z grupy produktów oszczędnościowych oferowanych przez banki wyróżnić można także lokaty jednodniowe, w których kapitalizacja odsetek odbywa się w trybie dziennym i jest automatycznie przedłużana na kolejny, aż do chwili zakończenia umowy. Popularnością cieszą się także produkty progresywne i dynamiczne. W tym przypadku oprocentowanie lokat bankowych rośnie systematycznie w określonych odstępach czasu, a wcześniejsze wycofanie środków nie skutkuje utratą odsetek jak to bywa w przypadku innych ofert. Lokaty nocne są skierowane głównie do przedsiębiorców, ale w ostatnim czasie korzysta z nich także coraz większe grono klientów indywidualnych. Charakteryzują się tym, że zdeponowane środki podlegają oprocentowaniu wyłącznie nocą, a w dzień są w całości dostępne dla deponenta, nie zaburzając jego płynności finansowej. Za ofertę dla najzamożniejszych uznaje się od lat lokaty rentierskie, które są pewnego rodzaju produktem długoterminowym, jednak w tym przypadku odsetki wypłacane są nie na koniec umowy, a w regularnych odstępach czasu w formie rat. Na fakt, że jest to inwestycja dla najzamożniejszych wpływa wymóg uiszczenia dość pokaźnego depozytu. Minimalne progi wkładu początkowego, są tu z reguły bardzo wysokie i nieosiągalne dla przeciętnego klienta.Podpis

Robert Malanowski - analityk finansowy portalu oprocentowanieofert.pl


Rating: Not yet rated

Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.
© 2011 Artykulis.pl