Czym jest kapitalizacja odsetek i jak działa?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 813 razy | Kategoria: Inwestowanie | Ilość słów: 326 | Data: Wed, 16 Jan 2013 | 24 komentarzy

Kapitalizacja odsetek to zagadnienie, które nieodmiennie wiąże się z oszczędzaniem na lokatach bankowych. I to jest ten element lokaty, który wydaje się oszczędzającym najbardziej atrakcyjnym i najbardziej kuszącym.

Od przekazanych przez nas na lokatę pieniędzy bank wypłaca nam odsetki. Nie musi jednak dawać nam ich do ręki (lub przelewać na konto). Nie musimy zamykać lokaty po okresie jej trwania. Możemy lokatę, wraz z odsetkami, utrzymywać dalej. Wówczas zaczynamy naprawdę zarabiać, bowiem naliczone nam odsetki stają się częścią kapitału. Czyli nie musimy nic dokładać do banku, a kapitał się powiększa. Jeżeli będziemy dostatecznie cierpliwi, będziemy szukać najlepszego oprocentowania lokat i będziemy trzymać pieniądze tam, gdzie to się naprawdę opłaca, to po pewnym czasie możemy dojść do sytuacji, w której odsetki od lokat są nawet wyższe niż kwota, którą włożyliśmy. Czyż nie jest to wspaniała perspektywa? Wymaga jednak nieco dyscypliny, nie wydawania wszystkich pieniędzy jakie mamy i utrzymywania lokat. I do tego nieustannego śledzenia rankingów lokat, żeby wybierać najkorzystniejszą.

Ze względu na kapitalizację mogą być bardzo korzystne krótkie lokaty terminowe. Jeżeli mamy zawartą lokatę bankową na rok, to najprawdopodobniej naliczenie odsetek i dopisanie ich do rachunku lokaty odbywa się tylko raz z roku. Jeżeli mamy lokaty miesięczne, to kapitalizacja następuje po każdym miesiącu, odsetki zostają dopisane i już pracują.

Najkorzystniej oczywiście pod tym względem wychodzi kapitalizacja dzienna. Wówczas odsetki naliczane i dopisywane do kapitału są każdego dnia. Jednak lokaty w takim systemie są znacznie słabiej oprocentowane. Zanim się zdecydujemy musimy po prostu usiąść z kalkulatorem w ręku i dokładnie to przeliczyć. Przez ostatnie lata lokaty internetowe z kapitalizacją dzienną były bardzo popularne, ponieważ pozwalały na uniknięcie podatku od lokat. W tym momencie, kiedy podatek ten jest naliczany zawsze, przy czym jest zaokrąglany do pełnych groszy, może się okazać na lokacie dziennej płacimy go znacznie więcej niż na rocznej i w ten sposób nasz zysk jest tracony.Podpis

Zenon Malicki


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl