Jak działa spółka cywilna ?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 825 razy | Kategoria: Finanse firmowe | Ilość słów: 338 | Data: Thu, 18 Oct 2012 | 25 komentarzy

Spółka cywilna jest to twór o którym słyszał chyba każdy człowiek i na pewno większość z nich wie doskonale na czym taki układ polega.Pewnej części ludzi tylko wydaje się, że wiedzą z czym się to je, a ostatnia grupa nie ma tak naprawdę zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi.

 Jeśli ktoś miał kiedyś sposobność zakładania czy też tworzenia spółki cywilnej z jakimś partnerem gospodarczym, z pewnością będzie potrafił powiedzieć czy jest to opłacalny biznes czy też niekoniecznie.

Oczywiście zdania na pewno są podzielone i każdy będzie mówił o swoich doświadczeniach, które są na pewno bardzo różne i z pewnością subiektywne. Spółka cywilna może powstać w momencie, kiedy dwie osoby zechcą w jakiś sposób wspólnie prowadzić interesy.

Oczywiście jest to zupełnie inny twór niż takie związane ze wspólnym majątkiem i rozliczaniem się wspólnym. Tutaj w takiej spółce, każdy przedsiębiorca działa na własny rachunek i na swój sposób. Oczywiście osoby są powiązane ze sobą jakimiś prawami, obowiązkami, zobowiązaniami gospodarczymi, finansowymi, ale nie jest to bardzo mocny związek.

Zawierając taką umowę wspólnicy są zobowiązani do tego, że oboje będą dążyć do jakichś wspólnych celów i będą chcieli uzyskać w ten sposób jakieś dobra. Oczywiście zawierając spółkę cywilna trzeba podpisać umowę na piśmie, gdyż będzie to tak zwany namacalny dowód na to, że taki twór powstał i między osobami są jakieś obopólne zobowiązania z których zarówno jedna jak i druga strona musi się w terminie wywiązać.


Nie jest to czasami łatwe, ale dlatego spółka cywilna powinna być zawierana w taki sposób, aby wszystkie jej punkty umowy były do wykonania i to w sposób nie będący wielkim problemem. Spółka cywilna może działać na różnych płaszczyznach i nie musi być to związane tylko i wyłącznie z pieniędzmi, bo można taką umowę spisać na przykład podczas budowy obwodnicy. Spółki cywilne w każdym razie są dostępne i trzeba rozważyć ich tworzenie, kiedy nadarza się taka okazja.

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl