Jak oszczędzać prąd?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hanka

Czytano: 689 razy | Kategoria: Budżet domowy | Ilość słów: 481 | Data: Thu, 23 Feb 2012 | 28 komentarzy

Co jakiś czas słyszy się o akcjach, które mają sprawić, że nasz styl życia będzie bardziej oszczędny. Pod tym pojęciem kryje się oszczędzanie benzyny, dzięki carpoolingowi, oszczędzanie pieniędzy, dzięki zakupom grupowym, wreszcie oszczędzanie prądu. Czy to ostatnie jest w ogóle możliwe?

Okazuje się, że tak i to wcale nie jest związane z ogromnym wysiłkiem. Bardzo często już sama zmiana przyzwyczajeń przynosi zadowalające efekty. Zastanówmy się wspólnie, jak obniżyć rachunki za prąd, bez drastycznych zmian w wyposażeniu domu. Zacznijmy od tego, co zimą interesuje nas najbardziej – od ogrzewania. Powszechnie uważa się, że grzejniki elektryczne są wręcz „potworami”, jeśli chodzi o zużycie prądu. To prawda, ale tylko wtedy, jeśli się ich nieumiejętnie używa. Zużycie prądu można zmniejszyć, włączając grzejnik tylko w drugiej, tańszej strefie, więc od 22 do 6 rano. O ile jednak zwykłe grzejniki będą grzały jedynie w nocy, a w dzień już nie, o tyle nowoczesne piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem i sterowaniem cyfrowym pozwolą na cieszenie się ciepłem przez cały dzień – w nocy się nagrzeją, w dzień będą powoli oddawały ciepło.

Przejdźmy teraz do kuchni, która jest miejscem, gdzie zużywamy bardzo dużo prądu. Jeśli posiadamy kuchenkę elektryczną, doskonale o tym wiemy. Aby płacić mniej wystarczy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim gotować w małej ilości wody i pod przykryciem, wtedy woda zacznie wrzeć szybciej. Warto również używać szybkowarów, zwłaszcza, jeśli potrawy muszą się długo gotować. Dodatkowo, używanie garnków i patelni dobrze przewodzących ciepło powinno „załatwić sprawę”. Również stosując „tricki” można oszczędzić na zużyciu prądu przez lodówkę. Wystarczy często ją odmrażać, zadbać, aby nie stała blisko kaloryfera i chować do niej potrawy, które są już zimne, umieszczając je w szczelnych pojemnikach.

Zmiana oświetlenia, choć na początku będzie kosztowna, z pewnością przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną. Najlepszą opcją będzie wymiana żarówek w pomieszczeniach, w których często się przebywa na żarówki LED. Są kosztowne, jednak potrzebują nawet do 70% mniej prądu, aniżeli żarówki tradycyjne. Warto więc zamontować je w salonie, pokoju dziennym czy gabinecie.

Warto zadbać również o sprzęty RTV. Całkowite wyłączanie telewizora, odtwarzacza DVD czy innych tego typu sprawi, że zaczniemy oszczędzać. Może zmian nie odczujemy po miesiącu, ale po roku już z pewnością. Coraz więcej jest też sprzętów, które wykorzystują technologię LED – telewizorów czy laptopów. Te rozwiązania są jeszcze dość kosztowne, ale może warto rozważyć zakup telewizora właśnie w tej technologii, zwłaszcza, jeśli stary się zepsuł.

Zmiana nawyków w użytkowaniu sprzętów z pewnością przyczyni się do zmniejszenia rachunków. Czy warto? Zacznijmy stosować się do nich teraz i zadajmy sobie to pytanie za 3, 6 i 12 miesięcy.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl