O co pytać zakładając lokatę bankową

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 611 razy | Kategoria: Bankowość | Ilość słów: 446 | Data: Mon, 29 Jul 2013 | 11 komentarzy

Przede wszystkim, nie należy bać się pytać. Większość z nas to laicy finansowi, którzy mają prawo nie wiedzieć na czym polega efektywne odkładanie pieniędzy. Przed udaniem się do banku, warto poczytać o lokatach, przejrzeć ranking lokat, sprawdzić co eksperci uważają za najlepsze lokaty i wynotować sobie wszystkie niejasności.

Przed podpisaniem umowy o założeniu lokaty bankowej warto dowiedzieć się jak wygląda oprocentowanie lokat, to znaczy jakich zysków i w jakim czasie możemy się spodziewać. Wysokość odsetek to jedna z najważniejszych cech każdej lokaty. W końcu powierzamy swoje środki finansowe bankowi właśnie po to, by zyskać z nich możliwie jak najwięcej. 

My zyskujemy, bo i bank zyskuje. Środki zgromadzone na lokatach pożyczane są indywidualnym klientom i firmom jako kredyty. Kredytobiorcy zwracają je wraz z odsetkami, o których wiadomo, że nie są niskie. Część z tych zysków przypada nam, a część bank zatrzymuje dla siebie.

Minimalna kwota lokaty

Istnieją lokaty, otwarcie których wymaga przelania na nie kwoty z góry określonej przez bank. Jest to tak zwana minimalna kwota lokaty. W pierwszej rozmowie z pracownikiem banku trzeba zapytać, czy lokata, o której myślimy zawiera klauzulę o kwocie minimalnej. Jeśli tak, to od razu spytajmy jak wysoka jest ta kwota. Być może inna lokata przyniesie nam podobne zyski, a nie będzie trzeba przelewać na nią kwoty narzuconej przez bank.

Wysokość kwoty minimalnej dla danej lokaty może być różna w różnych bankach, o tym też warto wiedzieć. Najlepsze lokaty to te, które nie łączą się z kwotą minimalną lub te, w których kwota ta nie jest zbyt wysoka.

Pełnomocnik lokaty bankowej

Niektóre banki dają możliwość ustanawiania pełnomocnika lokat. To ważne i może się przydać. Pełnomocnikiem jest ktoś, kogo wyznaczamy do załatwiania w naszym imieniu spraw związanych z lokatą. Osoba taka upoważniona jest do dokonywania wszelkich operacji na naszej lokacie. Jeśli bank zezwala na ustanowienie pełnomocnictwa lokaty, dobrze jest dopytać o wszystkie uprawnienia pełnomocnika.

Odsetki i opłaty lokat bankowych.

Różne banki stosują różne zasady przyznawania i dopisywania odsetek do lokat. Warto zapytać, czy zasilenie lokaty większą kwotą przyniesie dodatkowe zyski. Nie należy zapomnieć o upewnieniu się co do sposobu dopisywania odsetek. Chodzi o to, czy są one dopisywane do kapitału zgromadzonego na lokacie, czy też gromadzone na osobnym koncie.

Decydujący wpływ na zyski z lokaty mają opłaty, które związane są z jej obsługą. Opłaty te są szczególnie ważne, jeśli kapitał umieszczany na lokacie nie jest zbyt duży. Chodzi o to, by koszty lokaty nie przewyższały zysków lub nie równoważyły ich. 

Jak widać, porównanie lokat bankowych pod wieloma względami jest bardzo ważne. Od tego jak je przeprowadzimy zależy zadowolenie z oszczędzania na lokacie.Podpis

Robert Malanowski - redaktor serwisów finansowych


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl