Lokaty bankowe - instrukcja obsługi

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 601 razy | Kategoria: Bankowość | Ilość słów: 375 | Data: Mon, 18 Nov 2013 | 19 komentarzy

Mając oszczędności możemy gospodarować nimi w dowolny sposób. Możemy trzymać je w domu lub powierzyć bankowi. Bank chętnie je przyjmie i zagwarantuje za to określone profity. Lokaty bankowe to efektywna forma oszczędzania. Nie tylko odkładamy nasze pieniądze w bezpieczne miejsce, ale jeszcze pomnażamy je.

Na kontach tego typu trzyma się pieniądze, których nie wydaje się na wydatki związane z życiem codziennym. Zakładając lokatę trzeba być pewny, że nie ruszy się pieniędzy powierzonych bankowi. Prawidłowość ta dotyczy szczególnie lokat krótkoterminowych, a więc takich, na których oszczędzamy nie dłużej niż rok. Wcześniejsze wybranie pieniędzy z takiego konta nazywane jest złamaniem lokaty. Łamiąc lokatę, dobrowolnie wyrzekamy się gwarantowanych odsetek.

Skąd biorą się zyski?

Najlepsza lokata daje najwyższe zyski. Zyski z tego typu kont nie biorą się z niczego. Instytucje finansowe, którym powierzamy swoje oszczędności wiedzą jak obracać pieniędzmi, by zyskiwały na tym obie strony. Obie, to znaczy bank i właściciele lokat. Środki powierzone bankom inwestowane są w różne przedsięwzięcia. Wszystko zależy od charakteru banku. Najwięcej banków czerpie korzyści z kredytów. Skąd biorą pieniądze na kredyty? Biorą je właśnie z lokat.

Odsetki na lokatach

Nikt z nas nie powierzałby bankowi swoich pieniędzy, gdyby w zamian za to nie otrzymywał określonych odsetek. Gwarantowane przez bank odsetki, to oprocentowanie lokat. Wysokość oprocentowania zależy od trzech czynników. Pierwszym jest wysokość powierzonej sumy. Drugim jest czas trwania lokaty. Trzecim jest wysokość oprocentowania. Wybór odpowiedniej lokaty powinien być poprzedzony znajomością tych czynników.

Wysokość odsetek z lokat może być stała lub zmienna. Stała jest wtedy, gdy oszczędzamy niezbyt długo, to jest do roku czasu. Przy takim oprocentowaniu od razu wiemy o ile wzrosną nasze zasoby, gdy minie czas oszczędzania. Oprocentowanie zmienne jest bardziej ryzykowne. Można na nim zyskać lub stracić, a zmian stóp procentowych nie sposób przewidzieć.

Szybka pomoc

Chcesz założyć lokatę i nie wiesz jak zabrać się do tego? Nie wiesz gdzie są najlepsze lokaty? Próbujesz porównać je ze sobą, ale po kwadransie głowa ci pęka? Nie męcz się! Skorzystaj z narzędzia, jakim jest ranking ofert. Znajdź aktualny ranking lokat bankowych w sieci, a następnie wpisz w nie swoje kryteria. Poczekaj sekundę, a otrzymasz listę aktualnych i najlepszych dla ciebie ofert tego typu.Podpis

Robert Malanowski - autor blogów finansowych, redaktor portali dla oszczedzających


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl