Gdzie bezpiecznie ulokować pieniądze?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 438 razy | Kategoria: Bankowość | Ilość słów: 419 | Data: Wed, 19 Feb 2014 | 0 komentarzy

Awersja do ryzyka podczas inwestycji jest cechą wielu osób posiadających oszczędności, które chcą zainwestować. Niestety na rynku jest niewiele rozwiązań pozwalających na stuprocentowe zabezpieczenie naszego kapitału z możliwością uzyskania wysokiej stopy zwrotu.

W zasadzie bezpieczeństwo kapitału i wysoka stopa zwrotu niemal się wykluczają, ponieważ jak sama nazwa wskazuje zysk z inwestycji to inaczej premia za ryzyko. Mimo to istnieją bezpieczne inwestycje, które pozwalają na osiągniecie satysfakcjonujących stóp zwrotu.

Lokata

Najpowszechniejszym miejscem lokowania oszczędności przez Polaków są lokaty bankowe. Większość lokat można założyć już od 1000zł. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów lokat w tym lokaty terminowe, lokaty rentierskie czy lokaty progresywne. Oprocentowanie lokat wynosi zazwyczaj od 2 do 4% w skali roku. Jednak osoby aktywnie poszukujące najlepszych lokat mogą znaleźć zdecydowanie wyżej oprocentowane depozyty. Takie poszukiwania są opłacalne jeśli posiadamy na tyle dużą kwotę oszczędności, aby odsetki, które zostaną wygenerowane przez wyżej oprocentowaną lokatę wynagrodziły trud włożony w poszukiwania.

Konto oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to obok lokat najpopularniejsze miejsce lokowania pieniędzy. Mają one zazwyczaj nieco niższe oprocentowanie niż lokaty. Jednak różnica ta jest niewielka zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę niezaprzeczalną przewagę jaką mają konta oszczędnościowe nad lokatami.

Chodzi mianowicie o możliwość oszczędzania bez kwoty minimalnej. Już pierwsza złotówka pracuje i przynosi odsetki. Najlepsze konta oszczędnościowe znajdziemy analizując regularnie publikowany ranking kont oszczędnościowych. Konto oszczędnościowe świetnie nadaje się do regularnego oszczędzania jeśli zdefiniujemy na naszym rachunku osobistym zlecenie stałe na konto oszczędnościowe. Wówczas automatyzujemy odkładanie pieniędzy, a nasze oszczędności rosną bez naszej ingerencji.

Produkty strukturyzowane

Kolejnym produktem w gamie produktów oszczędnościowo-inwestycyjnych są produkty strukturyzowane. Zazwyczaj produkt taki daje gwarancję bezpieczeństwa 80 lub 100% zainwestowanego kapitału. W jaki sposób jest to osiągane? Zarządzających takim produktem strukturyzowanym np. bank inwestuje w bezpieczne obligacje skarbu Państwa kwotę która po dopisaniu zysku będzie równa kwocie włożonej w inwestycje. W ten sposób zyskujemy gwarancję ochrony kapitału. Ale co z zyskiem? Tutaj sprawa już nie jest tak łatwa. Pozostała kwota, która wynosi najczęściej około 5-10% zainwestowanego kapitału jest inwestowana w mało bezpieczne inwestycje, a wręcz w bardzo ryzykowne jak agresywne fundusze inwestycyjne waluty lub surowce. Taka inwestycje niejednokrotnie lewarowana ma wygenerować zysk. Jednak najczęstszym efektem inwestycji w produkt strukturyzowany jest ochrona kapitału i zero bądź bardzo niski zysk. Dlatego o wiele pewniejsze wydaje się konto oszczędnościowe lub lokata.Podpis

Olgierd Sklaski - dziennikarz obywatelski pisujący dla portali finansowych


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl