Czy można skorzystać z lokaty i nie zamrażać środków?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: abtarasew

Czytano: 414 razy | Kategoria: Bankowość | Ilość słów: 498 | Data: Fri, 31 Jan 2014 | 0 komentarzy

Lokata bankowa jest bardzo popularnym produktem oszczędnościowo inwestycyjnym, ale wiele osób gruntownie zastanawia się przed ulokowaniem na niej pieniędzy, choćby z tego powodu, że produkt ten zawiera sporo ograniczeń.

Jednym z poważniejszych jest to, że pieniądze na lokacie są „zamrożone” na określony czas. Nie można ich wypłacać, aż do zakończenia umowy z bankiem. W przeciwnym razie i trzeba dodać że w najlepszym razie, grozi utrata wcześniej wypracowanych odsetek. W najgorszej sytuacji bank może kazać zapłacić karę za zerwanie lokaty. Jaka jest wysokość kary? O tym konsument dowiaduje się w chwili, gdy lokatę zrywa.

Wracając do tematu ograniczeń, „zamrożenie” kapitału to dość problematyczna sprawa. Z lokaty powinien korzystać ktoś, kto wie że pieniądze nie będą mu przez jakiś czas potrzebne. Jeśli nigdy nie ma takiej stuprocentowej pewności, to warto wybrać inny produkt, żeby pieniądze nie leżały bezczynnie na zwykłym rachunku bieżącym lub w domu. Dla kogoś, kto jednak zdecydowanie woli lokatę, jako sposób pomnażania swoich pieniędzy, dobrą wiadomością może być to, że jest taki jeden jej rodzaj, który nie ogranicza konsumenta w sprawie „zamrażania” kapitału. Produkt ten to najlepsza lokata dynamiczna.

Lokata dynamiczna- na czym polega jej specyfika?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to produkt specyficzny. Środki finansowe mogą być z niej wypłacane i wpłacane w dowolnym momencie, przy czym ich wypłacanie nie wiąże się z utratą odsetek. Niemożliwe? A jednak. Jest tu zastosowany pewien trik, który skutecznie „wybija z głowy” komukolwiek wcześniejszą wypłatę kapitału. O co chodzi? Chodzi mianowicie o to, że oprocentowanie lokaty dynamicznej, rośnie wraz z okresem jej trwania. Im dłuższy okres lokaty, tym większe wypracowują się odsetki. Oprocentowanie zazwyczaj zwiększa się co miesiąc. Najwyższy jego poziom jest zawsze przy końcowym okresie trwania lokaty. Logiczne więc jest, że przedwczesne wypłacenie kapitału pozbawia konsumenta realnych szans na wysokie odsetki od kapitału. Niemniej jednak, możliwość taka jest, co powoduje, że konsument ma większą elastyczność w dysponowaniu swoimi środkami finansowymi. Nie musi ich „zamrażać”, więc ma do nich nieustanny dostęp, a czy zdecyduje się wypłacić pieniądze wcześniej, to tylko jego indywidualna sprawa, która nie ma negatywnych skutków w postaci utraty odsetek.

Możliwość wypłacania kapitału, bez utraty wcześniej wypracowanych odsetek, to swego rodzaju nowatorstwo, jeśli chodzi o lokaty terminowe. Okazuje się, że pomysł jest dobry. Produkt cieszy się popularnością i zdobywa co raz większą rzeszę zadowolonych klientów. Pytając ich, co takiego zadecydowało o wyborze akurat tej lokaty, odpowiadają, że swobodny dostęp do pieniędzy. Tymczasem okazuje się, że z możliwości przedwczesnego wypłacania kapitału korzysta niewielu konsumentów. Jaki z tego wniosek? Taki, że sama świadomość tego, że można to zrobić i nie wiążą się z tym żadne konsekwencje sprawia, że produkt jest atrakcyjny, a o jego atrakcyjności stanowi właśnie brak ograniczenia, którym jest „zamrażanie” kapitału.Podpis

Robert Malanowski - redaktor naczelny serwisów finansowych


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl